Strona główna > Porady > Izolujemy kanały wentylacyjne w budynku mieszkalnym

Izolujemy kanały wentylacyjne w budynku mieszkalnym

14 listopada 2021

Ze względu na różnicę temperatur między kanałami wentylacyjnymi a pomieszczeniem, w którym się znajdują, na ich powierzchni może dochodzić do skraplania pary wodnej, tym bardziej, gdy pomieszczenie to nie jest ocieplane. Dodatkowo, im większa ta różnica, tym większe straty energii. Zastosowanie izolacji kanałów wentylacyjnych jest najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania tego zjawiska i zwiększenia wydajności całego systemu.

Rola kanałów wentylacyjnych w budynku mieszkalnym

Kanały wentylacyjne to niezbędny element każdej instalacji wentylacyjnej. Umożliwiają prawidłowe rozprowadzenie powietrza w całej przestrzeni, która jest wentylowana. Usuwają zużyte powietrze z wnętrza budynku i dostarczają nowe, stanowiąc część wentylacji wywiewnej oraz nawiewno-wywiewnej. Dzięki ich sprawnej pracy, możliwy jest odzysk ciepła z powietrza wentylowanego, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić na energii grzewczej, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie w budynkach energooszczędnych. Ich montaż należy uwzględnić na samym początku, na etapie projektowania instalacji.

Stan kanałów wentylacyjnych bezpośrednio przekłada się na czystość powietrza, a także na sprawność i wydajność układu. 

Znaczenie izolacji kanałów wentylacyjnych

Za potrzebą zaizolowania instalacji wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych i użytkowych przemawiają względy ekonomiczne. Dzięki sprawnej izolacji kanałów wentylacyjnych, możemy osiągnąć znacznie lepszą efektywność systemu wentylacji w budynku, a co za tym idzie - poczynić realne oszczędności na ogrzewaniu. W rezultacie, otrzymujemy budynek efektywny termicznie o wysokiej izolacyjności cieplnej przegród (ścian, okien, drzwi, dachu i stropów). Mniejsze zużycie energii z kolei oznacza niższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery i troskę o środowisko naturalne.

Wymogi dotyczące izolacji 

Główna rola wentylacji w budynkach mieszkalnych i użytkowych to zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz ich pomieszczeń. Chodzi tu nie tylko o właściwą wymianę powietrza, ale również o zagwarantowanie jego czystości, odpowiedniej temperatury, wilgotności i prędkości ruchu. Zgodnie z wymogami i obowiązującymi normami, izolacja kanałów wentylacyjnych jest konieczna wówczas, gdy przebiegają one przez pomieszczenia nieogrzewane lub są narażone na straty ciepła w inny sposób. Zabezpieczenie instalacji wentylacyjnej powinno być wykonane z materiałów niepalnych, spełniających wszystkie warunki bezpieczeństwa pożarowego, a także odpowiadających konkretnym wymaganiom akustycznym.

Grubość warstwy izolacyjnej

Grubość warstwy izolacyjnej kanałów wentylacyjnych ma kluczowe znaczenie dla efektywności systemu. Jej wartość jest kwestią indywidualną, ustalaną na podstawie różnych czynników. Zasadniczą sprawą jest miejsce prowadzenia kanałów. Jeśli powierzchnia, przez którą przebiega instalacja, jest nieogrzewana, wówczas wymaga ułożenia grubszej warstwy izolacji. Istotne znaczenie ma też cyrkulacja powietrza w sąsiedztwie kanału wentylacyjnego - im większy ruch powietrza, tym grubsza warstwa ocieplenia.

Do izolacji kanałów wentylacyjnych należy używać wyłącznie materiałów izolacyjnych o najwyższym stopniu niepalności i o niskim współczynniku przewodzeniu ciepła. Należy też zwrócić uwagę na wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych, szczególnie wody. Wśród polecanych materiałów do izolacji rur wentylacyjnych szczególnie polecane są płyty wentylacyjne z wełny mineralnej oraz okładzina z włókna szklanego.