Strona główna > Porady > Płyty XPS - kiedy najlepiej po nie sięgnąć?

Płyty XPS - kiedy najlepiej po nie sięgnąć?

29 sierpnia 2021

Płyty XPS, zwane również styrodurem, to znany materiał izolacyjny stosowany do ocieplania powierzchni. Jego unikalny skład i technologia produkcji sprawiają, że zachowuje on w większym stopniu właściwości izolacyjne w porównaniu ze styropianem EPS. Materiał ten szczególnie polecany jest do ocieplania budynków wystawionych na działanie niskich temperatur i nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. W efekcie, budynek traci znacznie mniej ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.

Styropian XPS - właściwości i zastosowanie

Styropian XPS to znany materiał izolujący, powstający ze spienionego polistyrenu. Ten jednorodny materiał budowlany charakteryzuje się gładką powierzchnią i strukturą złożoną z niewielkich rozmiarów zamkniętych komórek, ściśle do siebie przylegających. Unikalna struktura styroduru wpływa na jego większą wytrzymałość mechaniczną i zdecydowanie lepszą izolacyjność termiczną. Odznacza się również niską nasiąkliwością, co wpływa na doskonałe parametry hydroizolacyjne, dużą gęstością, wyjątkową twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne (w wyniku ściskania i zginania) oraz na działanie czynników obciążających.

Z tego względu, styrodur bardzo dobrze sprawdza się przy konstrukcjach narażonych na spore obciążenia i ściskanie. Znajduje zastosowanie w miejscach, które narażone są na ciągłe działanie wilgoci (np. podpiwniczenia). Z powodzeniem stosowany jest do izolacji dachów, ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów nad piwnicami i garażami, a nawet posadzek na gruncie i pod parkingami. Dużą zaletą zastosowania styropianu XPS do ocieplenia budynku jest możliwość zmniejszenia grubości warstwy izolacyjnej, co jest możliwe dzięki znacznie niższemu współczynnikowi przenikania ciepła tego materiału.

Styropian XPS a ekologia

Styrodur jest bardzo chętnie wybieranym materiałem izolacyjnym również ze względu na swoje właściwości samogasnące, co oznacza że nie podtrzymuje ognia, a w razie działania wysokich temperatur, ulega stopieniu i zwęgleniu. To bardzo ważna cecha nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też z punktu widzenia ekologii - niewykorzystany nadmiar styropianu XPS może zostać poddany recyklingowi w całości.

Styropian XPS a styropian EPS

Główne różnice pomiędzy styropianem XPS a tradycyjnym styropianem EPS wynikają przede wszystkim z technologii ich produkcji. Płyty XPS produkuje się w formach o docelowych wymiarach, wtłaczając granulat ulegający spienieniu. Dzięki temu, powstałe płyty styropianowe mają zdecydowanie bardziej jednorodną strukturę i gładką powierzchnię. Ten unikalny proces produkcji wpływa ma większą twardość i wytrzymałość mechaniczną materiału w porównaniu ze zwykłym styropianem EPS. Nieco słabsze parametry tradycyjnego styropianu nie oznaczają, że jest on gorszym izolatorem, mimo że w niektórych przypadkach wybór styroduru może być korzystniejszy. 

Kiedy warto zastosować styropian EPS:

  • do ocieplania ścian zewnętrznych,
  • do ocieplania dachów płaskich,
  • do ocieplania podłogi na gruncie szczególnie narażonej na obciążenia,
  • do ocieplania fundamentów i podłóg pływających.

Kiedy warto zastosować styropian XPS:

  • do ocieplania podłóg i fundamentów w budynkach szczególnie narażonych na działanie wilgoci,
  • do ocieplania stropów nad piwnicami i garażem,
  • do ocieplania dachów odwróconych i zielonych.