Strona główna > Porady > Sposoby ocieplenia poddasza

Sposoby ocieplenia poddasza

16 lutego 2020

Ocieplenie poddasza jest równie ważne, co ocieplenie ścian i fundamentów budynku. Właściwa termoizolacja pozwala zmniejszyć zużycie ogrzewania, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zatrzymuje uciekające ciepło. Niewłaściwe ocieplenie dachu lub jego brak przyczynia się do ucieczki do 25% ciepła. Jak odpowiednio przygotować dach pod termoizolację? Na jaką technologię się zdecydować?

Sprawdzenie stanu dachu

Sprawdzenie stanu technicznego dachu jest kluczowym zadaniem przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ociepleniowych. Konieczna jest ocena powierzchni drewnianej konstrukcji, wykluczenie ewentualnych zagrzybień, możliwych zgięć, popękań i innych uszkodzeń, a także obecności owadów. Ważna jest również kontrola szczelności pokrycia i podkładu oraz wykluczenie wszelkich możliwych zacieków. Wszystkie usterki w konstrukcji dachu muszą zostać bezwzględnie usunięte, by zapobiec niszczeniu przyszłej warstwy izolacyjnej, a w efekcie – ucieczce ciepła. Po wyeliminowaniu ewentualnych uszkodzeń konstrukcyjnych, warto sprawdzić obecność wszystkich potrzebnych instalacji.

Zapewnienie prawidłowej wentylacji dachu

Podczas ocieplaniu dachu niezwykle istotne jest zapewnienie właściwej wentylacji nad warstwą izolacyjną. Zaleca się zrobienie wlotów powietrza cyrkulacyjnego w okapie oraz jego wylotów w pokryciu. Jeżeli dach pokryty jest papą, gontem bitumicznym lub blachodachówką, warto zamontować, odpowiednie do rodzaju pokrycia, gąsiory wentylacyjne, a dla zapewnienia prawidłowej wentylacji w przestrzeni pod deskowaniem, należy wykonać szczeliny. Zgodnie z zaleceniami, powierzchnia otworów wentylacyjnych nie może być mniejsza niż 250cm2  na każdy metr długości dachu.

Rodzaje ocieplenia dachu

Wybór rodzaju ocieplenia jest ważną kwestią przy planowaniu termoizolacji dachu, ponieważ warunkuje organizację właściwych prac izolacyjnych i dobór odpowiednich materiałów. Najbardziej rozpowszechnione są dwa rodzaje ocieplenia:

  • ocieplenie dachu międzykrokwiowe
  • ocieplenie dachu nakrokwiowe.

Metoda międzykrokwiowa

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsza metoda ocieplania dachu. Obecnie wybierana głównie dla wzniesionego już budynku, a nieograniczona pogodą i sezonem możliwość przeprowadzenia prac izolacyjnych to ważna zaleta tej technologii. Niestety, metoda ta nie jest wolna od wad. Najistotniejsza spośród nich to powstawanie mostków termicznych na powierzchni krokwi. W celu częściowego wyeliminowania tego problemu, zalecane jest położenie dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego bezpośrednio pod krokwiami.

Metoda nakrokwiowa

To alternatywna propozycja ocieplenia dachu. Od poprzedniej metody zasadniczo różni ją układanie warstwy termoizolacyjnej po zewnętrznej stronie dachu. Do ocieplania dachu tym sposobem stosuje się specjalne płyty izolacyjne, zwane poliizocyjanuratowymi, które układane są na krokwiach lub na deskowaniu. Płyty te odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, wykazują dużą odporność na nacisk dzięki czemu uważane są za materiał szczególnie trwały. Dużą zaletą tej metody jest możliwość równomiernego rozłożenia warstwy izolacyjnej, dzięki czemu ocieplenie jest wolne od mostków termicznych.