Strona główna > Porady > Budowa domu - koszty, które mogą zaskoczyć

Budowa domu - koszty, które mogą zaskoczyć

13 marca 2023

Planując budowę domu, inwestorzy często zapominają o dodatkowych kosztach, które przyjdzie im ponieść. W zasadzie, na każdym etapie realizacji inwestycji należy się liczyć z nieplanowanymi wydatkami, które mogą znacząco wpłynąć na jej ostateczny koszt. Dobrą praktyką jest zaplanowanie i oszacowanie wszelkich koniecznych wydatków oraz przeanalizowanie ukrytych kosztów przed rozpoczęciem danej inwestycji. Z czym mogą być związane ukryte koszty i jak się na nie przygotować?

Zmiany w gotowym projekcie budowlanym

Kupując gotowy projekt domu, zyskujemy zarówno czas, jak i pieniądze. W przeciwieństwie do projektu indywidualnego, jest on dostępny praktycznie od ręki i - jeśli nie wymaga żadnych zmian - może od razu zostać wykorzystany. Gotowy projekt jednak oznacza gotowe rozwiązania technologiczne (zarówno w zakresie technologii budowy, jak i termomodernizacji) i architektoniczne, które z góry narzucają wygląd budynku, a tym - samym komfort jego użytkowania. Mamy oczywiście możliwość naniesienia pewnych zmian do projektu, aby lepiej dostosować go do naszych potrzeb, jednak trzeba pamiętać, że każda najdrobniejsza nawet zmiana wymaga dodatkowej pracy architekta i wiąże się często z niemałym wydatkiem. Niewielkie przeróbki projektu nie będą tak odczuwalne dla naszego portfela, jak zmiany ingerujące w konstrukcję budynku. Najbardziej kosztowne okażą się z pewnością wszelkie modyfikacje, które wykraczają poza bazową adaptację i dotyczą np. wielkości budynku czy technologii jego budowy. Takie zmiany wymagają nie tylko dużego zaangażowania ze strony architekta, ale również zgody autora wybranego przez nas projektu.
W przypadku niewielkich modyfikacji, zapłacimy od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zaś zmiany wymagające większych modyfikacji to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Prace związane z przygotowaniem działki

Zakres prac, związanych z przygotowaniem gruntu pod budowę domu, zależy od charakteru działki. Do najczęstszych prac, przeprowadzanych przez wykonawców, należy utwardzenie podjazdu oraz wyrównanie terenu pod wznoszony budynek. Do tej usługi należy też doliczyć ewentualny koszt zakupu i transportu gruzu oraz kamienia, a w razie potrzeby - także opłatę za wynajem ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka czy walec. Nieco większego nakładu pracy wymaga teren podmokły - jego wysuszenie generuje dodatkowe koszty. Budowa na takim gruncie wymaga zastosowania geowłókniny, zwłaszcza podczas wykonywania drenażu, do tego dochodzą kolejne koszty związane z wyrównaniem terenu i podniesieniem jego poziomu, aby uniknąć w przyszłości zalewania działki.
Przeprowadzenie wszystkich koniecznych prac ziemnych wiąże się z wydatkiem w granicach nawet 20 tysięcy złotych.

Zakup piasku

Piasek budowlany jest podstawowym materiałem używanym w budownictwie. Wykorzystuje się go do wyrabiania betonu, wylewek czy tynku, a także jako obsypkę drenażu i fundamentów. Po zakończeniu prac budowlanych, znajduje zastosowanie do wykończenia tarasu, wykonania ścieżek ogrodowych i podjazdów.
W przypadku parterowych budynków o niewielkiej kubaturze, koszt zakupu piasku budowlanego może przekroczyć pułap 12 tysięcy złotych.

Dodatkowe usługi

Podczas planowania kosztorysu do projektu budowlanego, zaleca się doliczyć około 5% całkowitego budżetu, co ma wystarczyć na pokrycie dodatkowych niespodziewanych wydatków. Pomoże to uniknąć efektu zaskoczenia i ukończyć budowę terminowo. Oprócz zakupu pustaków, betonu czy pokrycia dachowego, należy bowiem wziąć pod uwagę takie wydatki, jak zakup kołków do mocowania płyt styropianowych, kleju do montażu wełny mineralnej, taśm, gwoździ, a nawet koszt wynajęcia kontenera na gruz budowlany.
Rachunek za takie drobne zakupy i usługi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.