Strona główna > Porady > Cięcie kosztów w czasie budowy - na czym nie warto oszczędzać?

Cięcie kosztów w czasie budowy - na czym nie warto oszczędzać?

29 stycznia 2023

Budowa domu to inwestycja, która pochłania nie tylko sporo czasu, ale wiąże się też z dużymi wydatkami, nieraz nieplanowanymi. Nawet wcześniejsze przygotowanie kosztorysu zbuduje tylko ogólny obraz całości, po drodze bowiem możemy się spodziewać nieoczekiwanych sytuacji, których efektem może być zmiana koncepcji i tym samym - aktualizacja spodziewanych wydatków. Planując budowę i przygotowując środki finansowe na pokrycie koniecznych wydatków, należy założyć nadprogramowe koszty. To szczególnie ważna rada dla osób, dysponujących wyłącznie środkami pochodzącymi z kredytu hipotecznego. Na czym możemy zaoszczędzić, a na czym nie warto?

Gdzie szukać oszczędności?

  • Działka i projekt domu 

Wydatek, z jakim musisz się liczyć przy zakupie działki, zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz lokalizacji. Im dalej od miasta jest ona położona, tym mniej za nią zapłacimy. O ile dla osób codziennie dojeżdżających do miasta dom z dala od wielkomiejskiego zgiełku może okazać się prawdziwym wyzwaniem, o tyle dla rodzin z dziećmi - lub dla osób wykonujących inny charakter pracy - podmiejski dom jest idealnym rozwiązaniem. Aby pogodzić przyjemne z pożytecznym, można również wybrać lokalizację w pobliżu wjazdu na obwodnicę miasta lub na jego peryferiach - to nieco droższa opcja, jednak nadal tańsza w porównaniu z zakupem działki w mieście.

Oszczędności można również szukać na etapie projektowania budynku - gotowy projekt będzie nawet kilka razy tańszy od projektu tworzonego od podstaw. Warto również określić minimalną powierzchnię budynku w stosunku do potrzeb jego przyszłych użytkowników. Większa powierzchnia od rzeczywistych potrzeb wiąże się nie tylko ze znacznie wyższym kosztem jego wzniesienia, ale również z wyższymi wydatkami na jego utrzymanie, w tym ogrzanie. Zgodnie z zasadą “im prościej, tym lepiej”, w celu obniżenia kosztów inwestycji, warto zdecydować się na prostą i zwartą bryłę - opartą na planie kwadratu lub prostokąta, rezygnując przy tym z wszelkich uskoków w rzucie, załamań, wnęk czy wystających elementów dekoracyjnych. Im bardziej rozległy dom, tym wyższy koszt jego budowy, dlatego lepiej wybrać projekt domu parterowego z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia, co da nam dodatkowe 30% oszczędności. 

  • Kosztorys prac i samodzielne zakupy

Kosztorys prac budowlanych jest zwykle dołączany do projektu budynku, ale zdarza się że jest modyfikowany przez wykonawcę. Warto sprawdzać zatem, czy wyszczególniony zakres prac jest faktycznie niezbędny, może się bowiem okazać, że wykonawca zawyża koszt inwestycji przez wytyczenie dodatkowych prac, które okazują się ostatecznie niepotrzebne i na których inwestor mógłby zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Powszechnie znaną praktyką jest zlecanie zakupów w hurtowniach budowlanych wykonawcy. Oczywiście, to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora, jednak nie zawsze opłacalne dla niego samego. Zdarza się, że wykonawca dolicza sobie marżę do zakupów lub nie zadaje sobie trudu, by rozeznać się w ofertach hurtowni budowlanych i wybrać tę najbardziej opłacalną. Warto zaznaczyć, że przy większych zakupach sklepy budowlane często udzielają atrakcyjnych rabatów lub zniżek, sięgających nawet 5-10%, które można wynegocjować na własną rękę.

Na czym lepiej nie oszczędzać?

Dom to jedna z niewielu inwestycji, która często służy nam do końca życia, dlatego tak ważne jest aby jej wykonanie było trwałe i bezpieczne. O ile wymiana płytek w łazience nie przysparza trudności i jest niewielkim wydatkiem, o tyle termomodernizacja budynku czy wymiana dachu to proces bardzo wymagający i czasochłonny, a przede wszystkim bardzo kosztowny. Aby zachować konstrukcję budynku w należytym stanie przez długie lata, nie powinno się oszczędzać na materiałach budowlanych i materiach termoizolacyjnych. Gwarantem ich jakości są certyfikaty i atesty, potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami i legalność ich sprzedaży. W praktyce oznacza to, że dane materiały są trwałe i całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia przyszłych mieszkańców budynku, a także nie stwarzają żadnego zagrożenia w czasie prowadzenia prac budowlanych i montażowych.

Dla niedrogiej eksploatacji budynku duże znaczenie ma jego profesjonalne docieplenie. To, jaki materiał na ocieplenie wybierzemy, przełoży się na energochłonność budynku. Pominięcie izolacji cieplnej wybranego elementu konstrukcyjnego budynku, wiąże się z powstawaniem niepotrzebnych strat ciepła i brakiem komfortu termicznego. Niewłaściwa cyrkulacja powietrza w budynku prowadzi z kolei do zawilgocenia ścian i powstania korzystnego środowiska do rozwoju pleśni i grzybów, co wiąże się z uszkodzeniem warstwy izolacyjnej i elementów konstrukcyjnych. Zarówno styropian, jak i wełna mineralna do ocieplania budynku powinny mieć bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne, dzięki którym warstwa izolacyjna będzie nie tylko trwała i odporna na odkształcenia, ale również bezpieczna w montażu i użytkowaniu.