Strona główna > Porady > Cięcie kosztów w czasie budowy - na czym nie warto oszczędzać?

Cięcie kosztów w czasie budowy - na czym nie warto oszczędzać?

29 stycznia 2023

Budowa domu to inwestycja, która pochÅ‚ania nie tylko sporo czasu, ale wiąże siÄ™ też z dużymi wydatkami, nieraz nieplanowanymi. Nawet wczeÅ›niejsze przygotowanie kosztorysu zbuduje tylko ogólny obraz caÅ‚oÅ›ci, po drodze bowiem możemy siÄ™ spodziewać nieoczekiwanych sytuacji, których efektem może być zmiana koncepcji i tym samym - aktualizacja spodziewanych wydatków. PlanujÄ…c budowÄ™ i przygotowujÄ…c Å›rodki finansowe na pokrycie koniecznych wydatków, należy zaÅ‚ożyć nadprogramowe koszty. To szczególnie ważna rada dla osób, dysponujÄ…cych wyÅ‚Ä…cznie Å›rodkami pochodzÄ…cymi z kredytu hipotecznego. Na czym możemy zaoszczÄ™dzić, a na czym nie warto?

Gdzie szukać oszczędności?

  • DziaÅ‚ka i projekt domu 

Wydatek, z jakim musisz siÄ™ liczyć przy zakupie dziaÅ‚ki, zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz lokalizacji. Im dalej od miasta jest ona poÅ‚ożona, tym mniej za niÄ… zapÅ‚acimy. O ile dla osób codziennie dojeżdżajÄ…cych do miasta dom z dala od wielkomiejskiego zgieÅ‚ku może okazać siÄ™ prawdziwym wyzwaniem, o tyle dla rodzin z dziećmi - lub dla osób wykonujÄ…cych inny charakter pracy - podmiejski dom jest idealnym rozwiÄ…zaniem. Aby pogodzić przyjemne z pożytecznym, można również wybrać lokalizacjÄ™ w pobliżu wjazdu na obwodnicÄ™ miasta lub na jego peryferiach - to nieco droższa opcja, jednak nadal taÅ„sza w porównaniu z zakupem dziaÅ‚ki w mieÅ›cie.

OszczÄ™dnoÅ›ci można również szukać na etapie projektowania budynku - gotowy projekt bÄ™dzie nawet kilka razy taÅ„szy od projektu tworzonego od podstaw. Warto również okreÅ›lić minimalnÄ… powierzchniÄ™ budynku w stosunku do potrzeb jego przyszÅ‚ych użytkowników. WiÄ™ksza powierzchnia od rzeczywistych potrzeb wiąże siÄ™ nie tylko ze znacznie wyższym kosztem jego wzniesienia, ale również z wyższymi wydatkami na jego utrzymanie, w tym ogrzanie. Zgodnie z zasadÄ… “im proÅ›ciej, tym lepiej”, w celu obniżenia kosztów inwestycji, warto zdecydować siÄ™ na prostÄ… i zwartÄ… bryÅ‚Ä™ - opartÄ… na planie kwadratu lub prostokÄ…ta, rezygnujÄ…c przy tym z wszelkich uskoków w rzucie, zaÅ‚amaÅ„, wnÄ™k czy wystajÄ…cych elementów dekoracyjnych. Im bardziej rozlegÅ‚y dom, tym wyższy koszt jego budowy, dlatego lepiej wybrać projekt domu parterowego z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia, co da nam dodatkowe 30% oszczÄ™dnoÅ›ci. 

  • Kosztorys prac i samodzielne zakupy

Kosztorys prac budowlanych jest zwykle doÅ‚Ä…czany do projektu budynku, ale zdarza siÄ™ że jest modyfikowany przez wykonawcÄ™. Warto sprawdzać zatem, czy wyszczególniony zakres prac jest faktycznie niezbÄ™dny, może siÄ™ bowiem okazać, że wykonawca zawyża koszt inwestycji przez wytyczenie dodatkowych prac, które okazujÄ… siÄ™ ostatecznie niepotrzebne i na których inwestor mógÅ‚by zaoszczÄ™dzić nawet kilka tysiÄ™cy zÅ‚otych.

Powszechnie znanÄ… praktykÄ… jest zlecanie zakupów w hurtowniach budowlanych wykonawcy. OczywiÅ›cie, to bardzo wygodne rozwiÄ…zanie dla inwestora, jednak nie zawsze opÅ‚acalne dla niego samego. Zdarza siÄ™, że wykonawca dolicza sobie marżę do zakupów lub nie zadaje sobie trudu, by rozeznać siÄ™ w ofertach hurtowni budowlanych i wybrać tÄ™ najbardziej opÅ‚acalnÄ…. Warto zaznaczyć, że przy wiÄ™kszych zakupach sklepy budowlane czÄ™sto udzielajÄ… atrakcyjnych rabatów lub zniżek, siÄ™gajÄ…cych nawet 5-10%, które można wynegocjować na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™.

Na czym lepiej nie oszczędzać?

Dom to jedna z niewielu inwestycji, która czÄ™sto sÅ‚uży nam do koÅ„ca życia, dlatego tak ważne jest aby jej wykonanie byÅ‚o trwaÅ‚e i bezpieczne. O ile wymiana pÅ‚ytek w Å‚azience nie przysparza trudnoÅ›ci i jest niewielkim wydatkiem, o tyle termomodernizacja budynku czy wymiana dachu to proces bardzo wymagajÄ…cy i czasochÅ‚onny, a przede wszystkim bardzo kosztowny. Aby zachować konstrukcjÄ™ budynku w należytym stanie przez dÅ‚ugie lata, nie powinno siÄ™ oszczÄ™dzać na materiaÅ‚ach budowlanych i materiach termoizolacyjnych. Gwarantem ich jakoÅ›ci sÄ… certyfikaty i atesty, potwierdzajÄ…ce zgodność z obowiÄ…zujÄ…cymi normami i legalność ich sprzedaży. W praktyce oznacza to, że dane materiaÅ‚y sÄ… trwaÅ‚e i caÅ‚kowicie bezpieczne dla zdrowia i życia przyszÅ‚ych mieszkaÅ„ców budynku, a także nie stwarzajÄ… żadnego zagrożenia w czasie prowadzenia prac budowlanych i montażowych.

Dla niedrogiej eksploatacji budynku duże znaczenie ma jego profesjonalne docieplenie. To, jaki materiaÅ‚ na ocieplenie wybierzemy, przeÅ‚oży siÄ™ na energochÅ‚onność budynku. PominiÄ™cie izolacji cieplnej wybranego elementu konstrukcyjnego budynku, wiąże siÄ™ z powstawaniem niepotrzebnych strat ciepÅ‚a i brakiem komfortu termicznego. NiewÅ‚aÅ›ciwa cyrkulacja powietrza w budynku prowadzi z kolei do zawilgocenia Å›cian i powstania korzystnego Å›rodowiska do rozwoju pleÅ›ni i grzybów, co wiąże siÄ™ z uszkodzeniem warstwy izolacyjnej i elementów konstrukcyjnych. Zarówno styropian, jak i weÅ‚na mineralna do ocieplania budynku powinny mieć bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne, dziÄ™ki którym warstwa izolacyjna bÄ™dzie nie tylko trwaÅ‚a i odporna na odksztaÅ‚cenia, ale również bezpieczna w montażu i użytkowaniu.