19 kwietnia 2021
Nieocieplony garaż może stać się źródłem dużych strat energii cieplnej. Wiele jednak zależy od materiału, z którego jest zbudowany, a także czy jest on osobnym pomieszczeniem, czy integralną częścią budynku mieszkalnego.
W najpopularniejszych obecnie projektach domów z garażem, co najmniej jedna jego ściana jest wspólna z pomieszczeniami mieszkalnymi. Zdarza się również, że jest on umiejscowiony tuż pod nimi, co pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. Właściciele bardzo często rezygnują z ogrzewania centralnego w garażu głównie z powodów ekonomicznych. Różnica temperatury pomiędzy nieogrzewanym garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi, które są ogrzewane, jest na tyle duża, że konieczne jest jego odizolowanie termiczne od reszty budynku. W przeciwnym wypadku, ciepłe powietrze z pomieszczeń mieszkalnych będzie migrować do chłodniejszej części budynku. Izolacja cieplna stanie się wówczas swego rodzaju barierą dla ucieczki ciepła między tymi strefami.
Garaż murowany może być częścią budynku mieszkalnego, znajdując się tuż pod pomieszczeniami na poziomie gruntu lub pod nim, może też łączyć się z nim jedną ze ścian zewnętrznych lub stanowić całkowicie odrębną konstrukcję. Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia takiej powierzchni jest styropian o możliwie najwyższej klasie ognioodporności. Styropian wykazuje mniejszy spadek ciepłochronności przy większym zawilgoceniu i wynik ten jest lepszy niż w przypadku wełny mineralnej. To bardzo ważny czynnik ze względu na przeznaczenie tego typu pomieszczenia, narażonego na większe działanie wilgoci niż w budynku mieszkalnym i pozbawionego sprawnie działającego systemu wentylacji.
Przy wyborze odpowiedniego materiału ociepleniowego, należy zwrócić uwagę na jego grubość. Im większa jej wartość, tym mniejsze będą straty ciepła wewnątrz budynku. Przy wykańczaniu ścian wewnętrznych garażu za pomocą płytek, należy wybrać twardszą odmianę styropianu, która jest odporniejsza na ewentualne uszkodzenia i zdecydowanie lepiej się sprawdza w bardziej obciążonych miejscach. Alternatywnie, w niektórych przypadkach, do ocieplenia ścian, podłoża czy stropu możemy też zastosować wełnę mineralną.
Na garaż blaszany decydujemy się głównie ze względu na niższy koszt inwestycji. Ze względu na swoją konstrukcję, zdecydowanie bardziej narażony jest na działanie niskich temperatur. Wewnątrz takiego pomieszczenia temperatura jest zwykle wyższa zaledwie o kilka stopni od wartości panujących na zewnątrz. Dobrze dobrany materiał izolacyjny do ocieplenia garażu, gwarantuje maksymalne ograniczenie straty ciepła również wtedy, gdy pomieszczenie to nie stanowi typowej konstrukcji budowlanej. W tym przypadku, podobnie, mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza i skraplaniem się pary wodnej wskutek częstych zmian temperatury,co może prowadzić do korozji ścian i sufitu. Z tego względu, konieczne będzie odpowiednie ocieplenie ścian, poprzedzone ułożeniem warstwy paroizolacyjnej. Do ocieplania garażu blaszanego najlepiej się sprawdzają płyty styropianowe.
Ocieplenie garażu przynosi wiele korzyści, które płyną z jego użytkowania i utrzymania całego budynku. Odpowiednio wykonana izolacja cieplna zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu temperatury stają się komfortowe, a my możemy być spokojni o sprzęty elektryczne, narzędzia, czy rośliny, które przechowujemy w garażu. Ujemne temperatury mogą spowodować rozładowanie się akumulatora, czy zamarzanie niektórych olejów i płynów. Potrzeba termoizolacji garażu nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy jest on połączony z warsztatem lub innym pomieszczeniem użytkowym, na przykład siłownią.