Strona główna > Porady > Czym się kierować przy wyborze kleju do płytek?

Czym się kierować przy wyborze kleju do płytek?

14 marca 2021

Wszelkie problemy z mocowaniem płytek ceramicznych, gresu, czy płytek z kamienia naturalnego mogą wynikać z niewłaściwego wyboru kleju do płytek. W zależności od podłoża, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie mocniejszej odmiany produktu lub produktu przeznaczonego do innego rodzaju powierzchni. Spośród szerokiej gamy klejów na sklepowych półkach należy wybrać ten, który jest dedykowany do danego podłoża i odznacza się najlepszymi parametrami.

Zanim wybierzesz klej do płytek

Zanim podejmiesz decyzję o wyborzu konkretnego produktu, musisz zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, kluczowymi w dokonaniu ostatecznego wyboru. Weź pod uwagę rodzaj podłoża, na którym będą układane płytki, i jego umiejscowienie (wewnątrz lub na zewnątrz budynku). Problematyczne mogą okazać się ewentualne nierówności, takie jak wybrzuszenia, czy odchylenia od pionu lub poziomu. Zależnie od ich wielkości, warstwa zaprawy będzie miała również różną grubość, przez co konieczne będzie dostosowanie zalecanej przez producenta maksymalnej i minimalnej grubości kleju. Niezwykle ważna będzie kwestia rodzaju okładzin na powierzchni przeznaczonej pod płytki, a zwłaszcza stopień ich nasiąkliwości. Rodzaj kleju należy też dopasować do wymiaru płytek i do czasu przeznaczonego na ich ułożenie, jeśli zależy nam na szybkiej realizacji - najlepiej zastosować klej szybkowiążący, który skraca czas oczekiwania na wyschnięcie niemal o połowę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kleju do płytek?

Pomimo tego, że warstwę kleju zasłaniają płytki i pozostaje ona niewidoczna, jej rola jest fundamentalna. Od jakości i właściwego wybrania kleju bowiem zależy trwałość wyłożonej płytkami podłogi czy ściany. Wybór odpowiedniego produktu jest o tyle trudny, że w ofercie sklepów budowlanych znajduje się bardzo wiele propozycji, zróżnicowanych pod względem typu czy klasy. Przy wyborze kleju do płytek, warto zwrócić uwagę na jego neutralność chemiczną i intensywność zapachu, ważny może się też okazać fakt, czy jest on przyjazny alergikom.

Każdy produkt opatrzony jest w etykietę, zawierającą szczegółowe dane i zalecenia producenta dotyczące stosowania. Niezwykle ważna jest znajomość symboli, za którymi skrywają się konkretne właściwości i parametry.

  • Litera C na opakowaniu kleju oznacza, że wewnątrz znajduje się preparat cementowy, czyli sucha mieszanka, wymagająca wcześniejszego rozrobienia z wodą z zachowaniem odpowiednich proporcji.
  • Litera D na opakowaniu kleju to oznaczenie produktu, kryjącego się pod nazwą klej dyspersyjny. Charakteryzuje się dużą elastycznością, doskonale się sprawdza na odkształcalnych powierzchniach i przeznaczony jest do natychmiastowego zastosowania.
  • Litera R na opakowaniu kleju odnosi się do produktu na bazie żywic reaktywnych, który odznacza się doskonałą przyczepnością. Zalecany jest szczególnie na podłoża trudne.

Warto zwrócić też uwagę na oznaczenie klasy kleju:

  • C1 - kleje do płytek normalnie wiążące
  • C2 - kleje do płytek o podwyższonych parametrach
  • F - kleje do płytek szybkowiążące
  • T - kleje o zmniejszonym spływie (zalecane na ściany)
  • E - kleje o wydłużonym czasie otwartym (zalecane do płytek wielkoformatowych)
  • S1 - kleje odkształcalne (zalecane na balkony i tarasy)
  • S2 - kleje wysokoodkształcalne