Strona główna > Porady > Domy energooszczędne i budynki pasywne

Domy energooszczędne i budynki pasywne

08 wrzesnia 2020

Niskie koszty eksploatacji budynku przyjaznego środowisku - tak można krótko scharakteryzować budownictwo energooszczędne i pasywne. Trzykrotnie mniejsze zużycie energii niż w budynku w technologii tradycyjnej to główny atut domów energooszczędnych. Domy pasywne, będąc odmianą energooszczędnych, mają być zaś całkowicie samowystarczalne energetycznie za sprawą odnawialnych źródeł energii.

Domy energooszczędne i pasywne a budownictwo w tradycyjnej technologii

Podstawowa różnica między domami energooszczędnymi i pasywnymi a budownictwem tradycyjnym polega przede wszystkim na ilości zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Budynki pasywne są całkowicie samowystarczalne, ich roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi maksymalnie 15 kWh/m2. W przypadku budynków energooszczędnych zaś, takie zapotrzebowanie nieco wzrasta i może wynosić do 40 kWh/(m2). Pod tym względem, budownictwo w technologii tradycyjnej jest zdecydowanie mało ekonomiczne, ponieważ roczne zapotrzebowanie na energię w tym przypadku wynosi średnio 120 kWh/m2.

Optymalny projekt domu energooszczędnego i pasywnego

Konstrukcje domów energooszczędnych i pasywnych powinny odznaczać się prostotą - im mniejsza, prostsza bryła i im mniejsza ilość przegród, tym mniejsza ucieczka ciepła. Z tego względu rezygnuje się z balkonów, lukarenek, czy wykuszy jako potencjalnie kłopotliwych miejsc do właściwego ocieplenia oraz uszczelnienia.

Niezwykle ważna jest kwestia rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz budynku. Strefy dzienne oraz strefy wypoczynku powinno się lokować od strony południowej, a zatem najbardziej nasłonecznionej w ciągu dnia. Na stronie południowej również inwestorzy często decydują się na duże przeszklenia, by zapewnić maksymalny dostęp do naturalnego światła. W oknach tych montowane są ruchome osłony okienne w celu zaciemniania wnętrza w okresie letnim, a tym samym, zapewnienia komfortu termicznego. Od strony północnej ulokowane są najczęściej kuchnie, pomieszczenia sanitarne oraz techniczne, czy ciągi komunikacyjne, w przypadku domów pasywnych dodatkowo rezygnuje się całkowicie z przeszkleń.

Budynki energooszczędne i pasywne a znaczenie ich ocieplenia

W budynkach energooszczędnych i pasywnych kluczowe znaczenie ma właściwe docieplenie. Od jakości i grubości warstwy izolacji termicznej i materiałów uszczelniających zależy to, jak ciepłe będą przegrody w budynku. Należy wybierać materiały izolacyjne najlepszej jakości o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. W celu zmniejszenia grubości materiału izolacyjnego z zachowaniem wszystkich kluczowych parametrów, można zastosować styropian grafitowy, którego λ wynosi 0,031 W/(mK). Pozwoli to na zmniejszenie warstwy materiału izolacyjnego nawet dwukrotnie w stosunku do zwykłego styropianu.