Strona główna > Porady > Jak poprawnie ocieplić balkon?

Jak poprawnie ocieplić balkon?

19 kwietnia 2022

Balkon jest powszechnie stosowanym elementem we współczesnej architekturze, mimo że w budownictwie pasywnym z niego się rezygnuje. Tworzy bardzo funkcjonalną przestrzeń wypoczynkową, jest też oryginalnym detalem dekoracyjnym. Każdy najdrobniejszy błąd wykonawczy przy izolacji cieplnej balkonu i jego niechlujne wykończenie są główną przyczyną powstawania mostków termicznych i sporych strat energii w budynku. Oznaki niepoprawnie ocieplonego balkonu to zielone wykwity pod nim, zacieki, pękające płytki balkonowe i fugi, a także łuszczenie się betonu na płycie balkonu oraz wszelkie rysy czy szczeliny. Jak prawidłowo wykonać ocieplenie balkonu, aby uniknąć usterek?

Izolacja balkonu - materiały izolacyjne

Do ocieplania balkonów najczęściej wybierany jest styropian, a to ze względu na swoje właściwości i parametry cieplne. Warstwę ocieplenia powinno się układać zarówno od spodu, jak i na górnej płycie, aby zminimalizować ucieczkę ciepłego powietrza. W zależności od tego, którą część płyty balkonowej ocieplamy, stosujemy różne rodzaje styropianuStyropian EPS ma nieco mniejszą masę i z tego względu wykazuje mniejszą wytrzymałość na obciążenia. Jest stosowany głównie do ocieplania płyty balkonu od spodu i frontu. Styropian XPS, powszechnie znany jako styrodur, najlepiej się sprawdza do ocieplania płyty balkonu za sprawą większej twardości i mniejszej podatności na odkształcenia.

Podstawy ocieplania balkonu

Ocieplanie balkonu należy rozpocząć po uprzednim usunięciu warstwy podłogi (najczęściej jest to gres), starej wylewki i papy. Betonowa płyta powinna być dobrze oczyszczona i wyrównana, szczególną uwagę należy zwrócić na niewidoczne gołym okiem kruche elementy, które łatwo zlokalizować ostukując beton - głuchy odgłos to znak naruszenia struktury betonu. Wszelkie pozostałe wgłębienia i nierówności należy uzupełnić za pomocą specjalnej zaprawy cementowej. W kolejnym etapie, na tak przygotowane podłoże nakłada się kilkucentymetrową warstwę gładzi, ustalając również prawidłowe nachylenie płyty. Aby dodatkowo wzmocnić podłoże, możemy również zatopić w warstwie gładzi siatkę do wylewek. Na koniec pozostaje zagruntowanie podłoża specjalnym preparatem bitumicznym, przeznaczonym do izolacji betonu. Niezwykle ważnym etapem ocieplania balkonu jest przygotowanie i ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, którą zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Dopiero teraz możemy przejść do montażu właściwej termoizolacji, najczęściej styropianu z zastosowaniem specjalistycznego kleju do styropianu, i przykryć ją folią kubełkową, pamiętając o wywijaniu jej na elewację, aby zabezpieczyć ścianę przed wilgocią. Na warstwie ocieplenia kładziemy kolejną warstwę gładzi i uwzględniamy obróbkę blacharską boków balkonu w celu wykluczenia ryzyka podciekania deszczówki pod spód jego płyty. Na przygotowanej w ten sposób powierzchni balkonu można przystąpić do układania gresu, desek kompozytowych lub naturalnych itp.

Rozwiązania systemowe

Rozwiązania systemowe obejmują wzajemnie uzupełniające się materiały budowlane i chemię budowlaną, niezbędne do wykonania konkretnego zakresu prac remontowych lub budowlanych. Wszystkie produkty pochodzą od jednego wybranego producenta, który gwarantuje ich skuteczność i trwałość. W przypadku ocieplania balkonu, rozwiązania systemowe obejmują preparaty do naprawy i wyrównania podłoża, czy do wykonania powłok izolacyjnych, a także grunty, kleje do płytek, profile balkonowe i taśmy uszczelniające.