Strona główna > Porady > Jak zadbać o dobrą akustykę pomieszczeń?

Jak zadbać o dobrą akustykę pomieszczeń?

21 lutego 2023

Cicho, komfortowo i przytulnie to główne cechy dobrej akustyki w pomieszczeniach. Aby budynek był dobrze wytłumiony, ważny jest zarówno właściwie wykonany projekt, jak i odpowiednie właściwości materiałów budowlanych, z których wykonane są przegrody, a także materiałów termoizolacyjnych, stosowanych do ocieplenia budynku.

Akustyka pomieszczeń a izolacyjność akustyczna?

Akustyka pomieszczeń to inaczej sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych i ich wpływ na komfort osób, przebywających w danym pomieszczeniu. W budynkach mieszkalnych, zgodnie z zaleceniami, czas pogłosu powinien się mieścić w przedziale 0,6-0,8 sekundy. Przy wyższych wartościach, zauważymy trudności ze zrozumieniem mowy, przy niższych zaś akustyka pomieszczenia jest określana jako martwa.

Podstawowym zadaniem każdego inwestora jest profesjonalne wyciszenie poszczególnych pomieszczeń w budynku, aby osoby przebywające w sąsiednim pokoju lub na niższym czy wyższym poziomie nie odczuwały dyskomfortu z powodu muzyki czy głośnych rozmów. Izolacyjność akustyczna ma w tym kontekście ogromne znaczenie i obejmuje redukcję poziomu dźwięków docierających z zewnątrz, a także wydostających się poza budynek lub pomieszczenie. Na wyciszenie domu ma wpływ wiele czynników, spośród których najważniejsze to materiały do ocieplania, rodzaj zamontowanych okien, drzwi, a także sposób wykonania stropów, typ dachu czy zastosowane materiały i precyzja w ich uszczelnieniu. Do budowy domu i jego wykańczania zaleca się wybierać materiały budowlane o odpowiednim parametrze izolacyjności akustycznej. Niemniej ważna jest grubość ścian między poszczególnymi pomieszczeniami - im bardziej masywne ściany, tym lepsze wyciszenie i wyższy poziom wartości R, wyrażanej w decybelach. Co ciekawe, podobne efekty tłumienia dźwięków można uzyskać uszczelniając ścianę działową, zbudowaną z dwóch płyt gk, za pomocą wełny mineralnej, styropianu czy pianki poliuretanowej. Materiały te bowiem świetnie pochłaniają i tłumią dźwięki, niezależnie od ich pochodzenia.

Odpowiednia akustyka a materiały termoizolacyjne

Najpopularniejsze materiały do ocieplania budynków, takie jak styropian i wełna mineralna, odznaczają się różnymi właściwościami termicznymi i akustycznymi. 

  • Wełna mineralna w postaci płyt to świetny izolator termiczny i akustyczny. Występuje najczęściej w postaci płyt, które ze względu na wielkoformatową powierzchnię są łatwe w transporcie i montażu. Tworzące jej strukturę włókna kamienne lub szklane mają naturalną zdolność pochłaniania fal dźwiękowych. 
  • Płyty styropianowe, poddane specjalnej obróbce mechanicznej, stanowią bardzo dobrą propozycję izolacji akustycznej. Cykliczne obciążanie i odciążanie materiału na specjalnych prasach mechanicznych w trakcie tej obróbki przyczynia się do podwyższenia odporności styropianu na ściskanie, obniżając przy tym jego sztywność dynamiczną.