11 lipca 2022
Ogrzewanie ścienne to obok ogrzewania podłogowego i tradycyjnego ogrzewania z grzejników główne źródło ciepła w budynku mieszkalnym. Jest to stosunkowo nowy trend w budownictwie, dlatego wiedza na temat wykończenia tego rodzaju instalacji może być niewystarczająca. Czy warto się zdecydować na ogrzewanie ścienne i jakim tynkiem je wykończyć?
Ogrzewanie ścienne jest jednym z rodzajów wodnego ogrzewania płaszczyznowego i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla ogrzewania podłogowego. Cała instalacja umieszczona jest na stałe w ścianie, co ma spore znaczenie pod kątem estetyki wykończenia wnętrza, a dodatkowo - zajmuje znacznie mniej miejsca w porównaniu z grzejnikami czy kaloryferami, co tworzy więcej powierzchni użytkowej. Cyrkulująca przez cały system wężyków ogrzana woda, równomiernie rozprowadza ciepło w budynku, a użytkownik ma możliwość regulacji temperatury grzania za pomocą termostatu. Co ważne, całą instalację możemy podłączyć do kotła grzewczego lub do pompy ciepła, stosowaną najczęściej w budynkach energooszczędnych.
Sporą zaletą systemu jest niedroga eksploatacja, wygoda użytkowania i duża efektywność. Jedynym ograniczeniem mogą się okazać pewne niuanse związane z rozstawieniem mebli - na ścianach z wbudowaną instalacją grzewczą nie zaleca się wieszać obrazów, a także zastawiać wielkogabarytowymi meblami, aby nie blokować sprawnej cyrkulacji powietrza. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wcześniej skonsultować decyzję ze specjalistą, który oceni opłacalność inwestycji w zależności od takich czynników, jak ilość i powierzchnia przeszkleń w pomieszczeniu, wielkość okien czy rozkład i przeznaczenie pomieszczeń. W przypadku ścian zewnętrznych w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wykonanie dodatkowej warstwy ocieplenia ze styropianu lub ułożenie kolejnej warstwy wełny mineralnej.
Wykończenie instalacji ogrzewania ściennego wymaga zastosowania odpowiedniego tynku, który jest dedykowany do podłoży wykonanych w systemie ogrzewania podłogowego (tzw podłóg pływających) lub ściennego - na przykład z linii tynków Kabex Fisakol. Dobranie odpowiedniego produktu jest ważne ze względu na warunki, na które będzie narażony. Chodzi tu głównie o częste zmiany temperatury, które mogłyby się przyczynić do pękania warstwy tynku, nie wykazującego odpowiedniej odporności. Niewątpliwą zaletą tynków do ogrzewania ściennego jest odpowiednia konsystencja, a także zdolność wiązania bez niepożądanego kurczenia i bardzo dobre przewodnictwo cieplne, pozwalające na właściwą wymianę ciepłego powietrza. Dobrze ułożona warstwa tynku nie powinna pękać, a na jej powierzchni nie mogą się tworzyć rysy.
Przed przystąpieniem do nakładania tynku, należy sprawdzić czy powierzchnia przeznaczona do aplikacji jest odpowiednio sucha, a także wolna od pyłu budowlanego i innych zanieczyszczeń. Ich usunięcie jest konieczne dla zapewnienia odpowiedniej przyczepności materiału i zachowania jego podstawowych właściwości.
Warstwa nakładanego tynku nie powinna mieć więcej niż 5 mm grubości. Należy ją bardzo dokładnie i równomiernie rozprowadzić na wybranej powierzchni powyżej górnej krawędzi rury instalacyjnej, a następnie wtopić siatkę elewacyjną. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładana jest druga warstwa produktu, postępując dokładnie tak samo jak przy pierwszej warstwie. Pamiętajmy, że rozruch ogrzewania ściennego należy przeprowadzić w dwóch etapach. Przez pierwsze trzy dni temperatura grzania nie powinna przekraczać 25°C, dopiero po tym czasie należy ją podnieść do maksymalnych wartości i utrzymać przez cztery kolejne dni.