Kabex Fasakol F4 jest mineralną, cienkowarstwową zaprawą tynkarską, przeznaczoną do ręcznego wykonywania wypraw tynkarskich o fakturze „baranka” na warstwach zbrojonych ociepleń budynków systemem KABEX. Można ją również stosować na wszystkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak np.: beton, tradycyjne tynki cementowe oraz cementowo-wapienne. Kabex Fasakol F4 można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Posiada optymalne właściwości robocze, długi czas otwarty pracy, brak tendencji do spływania, łatwy w nanoszeniu i tworzeniu struktury, tworzy po stwardnieniu jednolitą chropowatą powierzchnię.
Podłoże, na którym będzie układany tynk Kabex Fasakol F4, powinno być nośne, mocne, suche i równe – bez uszkodzeń i nierówności powierzchni, ponieważ wady te mogą być widoczne po ułożeniu tynku. Ewentualne naprawy podłoża należy wykonać zachowując odpowiedni odstęp czasowy przed gruntowaniem (około 1 dzień). Powierzchnię zagruntować preparatem Kabex Fasakol F3 i po jego wyschnięciu (nie później niż 72 godziny) nakładać tynk Kabex Fasakol F4.
Zaprawę przygotowuje się przez wsypanie całej zawartości worka do naczynia z odmierzoną ilością wody i wymieszanie, aż do uzyskania jednorodnej masy, bez grudek. Czynność tę najlepiej wykonać mechanicznie, za pomocą wiertarki z mieszadłem. Zaprawa nadaje się do użycia po upływie 5 minut i po ponownym wymieszaniu. Przygotowywać porcje, które będą zużyte w ciągu ok. 2 godzin. Zaleca się mieszanie kilku worków jednocześnie; najlepiej aby z jednego mieszania wykonać całą wydzieloną powierzchnię. Nie dodawać więcej wody niż przewiduje instrukcja, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na cechy wyrobu takie jak: kolor, zwiększony skurcz, zmniejszenie wytrzymałości, wydłużenie czasu wiązania, itp. Nie dodawać innych składników, np. piasku, cementu itp.
Kabex Fasakol F4 nakładać ręcznie pacą ze stali nierdzewnej lub za pomocą natrysku hydrodynamicznego. Zacierać w jednakowym czasie od momentu nakładania oraz zawsze w ten sam sposób. Zaleca się prowadzić prace na danej powierzchni w jednym cyklu technologicznym (bez przerw). Należy ją przeprowadzić do 72 godzin od zagruntowania powierzchni. Tynkowane powierzchnie należy osłonić przed deszczem, silnym wiatrem i słońcem (stosować siatki lub folie osłonowe). Uwaga: Zaleca się tynkować daną powierzchnię, w tych samych warunkach i w ten sam sposób. Wymagane jest szczególnie staranne przygotowanie podłoża. Wszelkie nierówności mogą spowodować nierównomierne rozłożenie ziarna widoczne nawet po pomalowaniu farbą fasadową m.in. jako miejscowe różnice w kolorze. Jego parametry wykorzystane są w pełni wówczas, gdy stosowany jest wraz z pozostałymi elementami systemu oraz zgodnie z technologią jego wykonywania.
Ziarno 1,5mm ok. 2,4-2,7 kg/m2
Ziarno 2,0mm ok. 2,5-3,0 kg/m2
Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu.
Zaprawę należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych warunkach (najlepiej na paletach). Chronić przed wilgocią. Okres przechowywania zaprawy w warunkach zgodnych z podanymi wymaganiami wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.