Strona główna > Porady > Klej do ocieplenia styropianem - jaki najlepszy?

Klej do ocieplenia styropianem - jaki najlepszy?

31 marca 2021

Termomodernizacja jest ważnym etapem budowy, od którego zależą kwestie ergonomii i wydajności budynku. W celu zachowania podstawowych właściwości izolacji, jej trwałości i estetyki, bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym od lat jest styropian, który mocuje się do ocieplanej powierzchni za pomocą specjalnego kleju. Wybór właściwych elementów montażowych, w tym kleju do styropianu, jest gwarancją odpowiedniej instalacji izolacji.

Montaż styropianu za pomocą zaprawy klejącej

Do mocowania płyt styropianowych do elewacji używa się elastycznej zaprawy klejącej o specjalnych i koniecznych w określonych warunkach właściwościach. Produkt ten charakteryzuje się mrozoodpornością, co jest ważną cechą chroniącą elewację przed jej pękaniem, a także paroprzepuszczalnością, dzięki czemu wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz, a ściany mogą swobodnie “oddychać”. Ze względu na swój unikalny skład, zaliczany jest do klejów specjalistycznych, dedykowanych na konkretne powierzchnie. Zaprawa klejąca występuje w postaci suchej mieszanki, którą łączy się z wodą mieszając za pomocą wolnoobrotowego mieszadła aż do uzyskania jednorodnej masy. Gotowa zaprawa jest nanoszona na kolejne płyty styropianowe.

Montaż styropianu za pomocą piany poliuretanowej

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się systemowy klej poliuretanowy, będący odmianą niskorozprężnej piany poliuretanowej. Jej aplikacja wygląda inaczej, niż w przypadku zaprawy klejącej. Produkt pakowany jest w puszki i nie wymaga wcześniejszego rozrobienia, nanosi się go za pomocą specjalnego pistoletu. Dzięki prostej aplikacji, montaż płyt styropianowych jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Dużą zaletą pianki jest fakt, że jej izolacyjność termiczna jest bardzo zbliżona do izolacyjności styropianu (współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ wynosi 0,036 W/(m2).

Zakup kleju do styropianu jako części systemu - zalety

Na sklepowych półkach można znaleźć kompletne systemy produktów, w skład których wchodzą materiały do ocieplania. Zwykle, tworzą je materiały izolacyjne, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki elewacyjne oraz farby. Decydując się na ocieplenia systemowe, otrzymujemy od producenta gwarancję ich trwałości. Systemy te są opatrzone odpowiednimi atestami i certyfikatami, zapewniającymi utrzymanie standardów jakości, bezpieczeństwa ogniowego i wymaganych parametrów cieplnych.

Decydując się na materiały budowlane i izolacyjne z oferty różnych producentów, musimy pamiętać o ich właściwym dopasowaniu pod względem różnych parametrów. To zadanie wymaga dużej wiedzy specjalistycznej , aby określić w jaki sposób poszczególne materiały będą ze sobą współpracować i na ile będą kompatybilne pod względem chemicznym. Z tego względu, producenci zazwyczaj udzielają gwarancji na swoje materiały wyłącznie w kompletnych systemach.