Strona główna > Porady > Maty termoizolacyjne - kiedy je stosować?

Maty termoizolacyjne - kiedy je stosować?

21 marca 2022

Profesjonalnie wykonana termoizolacja ma za zadanie ochraniać budynek przed utratą ciepła w sezonie zimowym, a także zapobiegać jego przegrzewaniu w sezonie letnim. Kluczową rolę odgrywają tu maty termoizolacyjne, które pomimo niewielkiej objętości i wagi odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Stosuje się je do ocieplania podłóg, dachów i poddaszy.

Jak wygląda mata izolacyjna?

Mata izolacyjna to rodzaj materiału izolacyjnego, składający się z warstwy pianki polietylenowej, której powierzchnię pokrywa aluminiowy ekran. Taka budowa materiału gwarantuje utrzymanie właściwych temperatur w pomieszczeniach, niezależnie od pory roku. Pianka polietylenowa ma bardzo dobre właściwości paroszczelne, dźwiękochłonne i ognioodporne, a także wykazuje odporność na wilgoć i pleśń, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Ekrany aluminiowe mają z kolei za zadanie odbijanie fal podczerwonych, sprzyjających wzrostowi temperatury w budynku.

W zależności od przeznaczenia maty termoizolacyjnej, wyróżnić można kilka jej rodzajów. Mata termoizolacyjna, w tym mata samoprzylepna stosowana jest do ocieplania poddaszy i niewielkich pomieszczeń. Dzięki dużej elastyczności i plastyczności, można ją bez problemu dociąć do każdego kształtu, a miejsca styku poszczególnych kawałków pozostają szczelne. Mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa jest przeznaczona przede wszystkim do izolacji kominów, a zatem miejsc będących pod wpływem skrajnie wysokich temperatur. Nie przewodzi ciepła i jest całkowicie ognioodporna. 

Właściwości maty izolacyjnej

Mata termoizolacyjna charakteryzuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi, a - w zależności od jej przeznaczenia - może mieć różny współczynnik przewodzenia ciepła. Pianka polietylenowa i aluminiowe ekrany gwarantują odpowiednią izolacyjność i odbijanie fal ciepła. W sezonie grzewczym ciepło z pomieszczeń nie ucieka, natomiast latem budynek nie nagrzewa się, dzięki czemu przez cały rok panuje w nim optymalny mikroklimat. Dużą zaletą mat termoizolacyjnych jest ich niewielki ciężar, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji, a także łatwy i bezpieczny montaż, ze względu na brak pylenia podczas ich układania. To materiał odporny na działanie wilgoci, co sprawia że nie pochłania wody, a na jego powierzchni nie gromadzi się para wodna. Jego zastosowanie pozwala uzyskać idealną szczelność izolacji i pożądane ciepło w budynku.

Gdzie stosuje się matę termoizolacyjną?

Maty termoizolacyjne są sprzedawane w rolkach, a szerokość materiału jest dostosowana do wymiaru płyt gipsowych, co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż. Położone na dach, zapewniają odpowiednią szczelność warstwy izolacyjnej i nie powodują strat ciepła. Podobnie jak maty izolacyjne z mineralnej wełny szklanej, stosowane są właśnie jako paroizolacja i termoizolacja dachowa od strony zewnętrznej, ale również od wewnątrz - w roli izolacji cieplnej poddasza. Można je również stosować pod ogrzewanie podłogowe, a także do izolacji okien i drzwi.