Strona główna > Porady > Na czym polega izolacja akustyczna stropu?

Na czym polega izolacja akustyczna stropu?

23 czerwca 2022

Akustyczna izolacja stropu ma równie ważne znaczenie, co jego izolacja termiczna. Wygłuszenie dźwięków, pochodzących z wyższych kondygnacji, gwarantuje komfort życia i podwyższa standard budynku. Gęstożebrowy, monolityczny, czy drewniany - bez względu na rodzaj każdy strop powinien mieć wysoką izolacyjność akustyczną. W zależności od rodzaju materiałów, z których wykonano poziomą przegrodę, stosuje się różne sposoby wyciszania i używa się różnych materiałów izolacyjnych.

Rodzaje dźwięków w budynku 

W każdym budynku ten sam rodzaj hałasu może mieć różne natężenie. Jest to związane z różną konstrukcją stropową i jej masą powierzchniową, przez co dźwięki będą się rozchodzić wolniej lub szybciej. W praktyce im większa masa stropu, tym lepsze wytłumienie dźwięków. Dźwięki mogą mieć różne źródło pochodzenia i różnią się między sobą sposobem rozchodzenia się. Te, które powstają w powietrzu i rozprzestrzeniają się w postaci fali wywołanej np. ludzkim głosem lub muzyką, nazywamy dźwiękami powietrznymi, natomiast te, powstające w wyniku pobudzania do drgań stropu podczas jego użytkowania, określamy mianem dźwięków uderzeniowych. 

W przypadku stropów żelbetowych czy monolitycznych poziom tłumienia dźwięków powietrznych jest wystarczający, dzięki czemu nie jest wymagana dodatkowa izolacja akustyczna, natomiast stropy drewniane wycisza się zwykle wełną mineralną. Nieco trudniejsze do wytłumienia są dźwięki uderzeniowe, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowej izolacji akustycznej, na przykład przez ułożenie dodatkowych warstw podłogowych.

Jak wyciszyć strop?

Wszystkie przegrody i elementy konstrukcyjne budynku muszą być zgodne z obowiązującą normą PN-B-02151-03:1999 w zakresie izolacyjności akustycznej. W przypadku stropu warstwa izolacji akustycznej jest umieszczana od tej strony, od której dochodzą dźwięki, czyli na powierzchni podłogi kolejnej kondygnacji. Wszystkie prace należy zaplanować już na etapie projektowania i budowy, aby uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z koniecznością demontażu istniejącej warstwy podłogi. Co więcej, wszelkie rozwiązania gwarantujące odpowiednie wyciszenie budynku lub lokalu powinny być zawarte w jego projekcie. Jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę na te zapisy, aby uniknąć przykrych niespodzianek już po finalizacji zakupu.

Do wyciszania stropu stosuje się bardzo popularne rozwiązanie, znane szerzej pod nazwą podłogi pływającej, przez ułożenie stabilnego podkładu pod posadzkę na warstwie izolacji akustycznej. To jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań na wytłumienie dźwięków, stanowiące bardzo skuteczny i prosty sposób na obniżenie hałasu w budynku, tym bardziej że w charakterze bezpośredniego materiału tłumiącego stosuje się styropian o specjalnych właściwościach akustycznych, na przykład Termo Organika - Superakustic podłoga. W roli izolatora równie dobrze sprawdza się wełna mineralna Isover - Aku Płyta w formie płyt z wełny mineralnej szklanej. Tak wyciszony strop wykańcza się od spodu za pomocą tynku lub sufitu podwieszanego, ewentualnie - w celach dekoracyjnych - pozostawia się nieosłonięty. 

Jako nieco tańszą alternatywę dla podłogi pływającej stosuje się również lekkie konstrukcje podłogowe z ułożoną warstwą izolacyjną w postaci cienkich płyt pilśniowych lub pianki polietylenowej. Niestety, rozwiązanie to ma znacznie gorsze efekty, a to ze względu na mniejszą gęstość użytego materiału.