Strona główna > Porady > Najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu budynku

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu budynku

10 grudnia 2019

Budowa domu i jego ocieplenieProfesjonalnie wykonane ocieplenie budynku to gwarancja niskiego zużycia ogrzewania, lepszej szczelności ścian i dobrej wentylacji pomieszczeń. Wszelkie prace związane z ociepleniem powinny być poprzedzone opracowaniem projektu samego ocieplenia oraz dopasowaniem go do konkretnego budynku. Ewentualne błędy popełniane przy ocieplaniu nie zawsze są widoczne od razu gołym okiem, a ich konsekwencje zauważalne lub odczuwalne mogą być dopiero po latach.

Nieodpowiednie zabezpieczenie budynku

Przed przystąpieniem do prac termoizolacyjnych należy odpowiednio zabezpieczyć budynek przed zabrudzeniem poprzez oklejenie folią elementów szczególnie narażonych, na przykład okien czy stolarki. Ponadto zaleca się zabezpieczenie elewacji specjalną siatką przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, by zapewnić świeżo nałożonym materiałom równomierne wysychanie.

Nieumiejętne przygotowanie podłoża

Właściwe przygotowanie powierzchni ścian do nałożenia warstwy izolacyjnej to podstawa prac związanych z ocieplaniem budynku. Odpowiednie podłoże jest gładkie, równe i pozbawione wszelkich zabrudzeń, co gwarantuje dobrą przyczepność dla kleju. Należy też sprawdzić poziom zawilgocenia ścian, również pod kątem ewentualnego zagrzybienia. Zaleca się stosowanie środka gruntującego na kruche podłoża, nie zapewniające odpowiedniej przyczepności materiałów. Ten zabieg zapobiega też pochłanianiu wody z kleju do montażu termoizolacji przez podłoże.

Niedokładność przy nakładaniu termoizolacji

Używanie odpowiednich dobrej jakości materiałów zapewnia komfort pracy oraz długą żywotność termoizolacji. Zły dobór kleju może prowadzić do odspojenia kolejnych warstw izolacji, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności przerwania prac i rozmontowania wykonanego ocieplenia. Nieumiejętne klejenie płyt styropianowych oraz pozostawianie niewypełnionych szczelin bądź wypełnianie ich zaprawą prowadzi do rozszczelniania izolacji i powstawania tzw. mostków termicznych. Równie ważne jest uzależnienie prowadzenia prac ociepleniowych od aktualnych warunków pogodowych. Niekorzystne są zarówno wysokie (zbyt szybkie wysychanie kleju), jak i zbyt niskie (zbyt długie wysychanie kleju) temperatury, a także zbyt duża wilgotność powietrza. Najbardziej wskazane warunki do prowadzenia prac to okres od marca do października oraz temperatura od +5 do +25 stopni Celsjusza. Przy konieczności pracy w innych okolicznościach pogodowych, należy zapewnić odpowiednie warunki przez rozwieszenie specjalnych siatek osłonowych mocowanych do rusztowań.

Niewłaściwe mocowanie płyt styropianowych

Często się zdarza, że izolacja jest niedostatecznie mocno przymocowana do warstwy nośnej. Wynika to ze zbyt oszczędnego nałożenia kleju lub zastosowania produktów o źle dobranych parametrach. Przyczyną może również się okazać zbyt słabe mocowanie mechaniczne za pomocą śrub, kołków oraz kotw. Dla dobrej przyczepności izolacji zaleca się zagłębienie mocowań na 5 cm w warstwie nośnej. W ocieplaniu budynków niezwykle ważne jest dobranie materiału izolacyjnego właściwej grubości, a także sposób przyklejania płyt styropianowych w systemie mijankowym, co skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Należy też pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu stref na wysokości krawędzi budynku ze względu na większą podatność tych miejsc na działanie wiatru.

Zawilgocenie wełny mineralnej na poddaszu - co dalej?

Przypadki zawilgocenia wełny mineralnej na poddaszu mogą pojawić się z różnych powodów, mniej lub bardziej zależnych od wykonawcy. Najczęściej jest to spowodowane powstałymi nieszczelnościami pokrycia dachowego, a także wadliwie położoną folią paroizolacyjną oraz niewłaściwą wentylacją lub, co gorsza, jej brakiem. Mokra wełna traci swe właściwości i może być przyczyną powstawania ognisk pleśni na ścianach, a nawet uszkodzenia więźby dachowej.

Czytaj artykuł

Izolacja podłogi na gruncie - zasady, materiały, możliwe błędy wykonawcze

W budynkach niepodpiwniczonych podłoga położona jest bezpośrednio na gruncie, przez co kwestia jej izolacji termicznej staje się tym bardziej istotna. Zaizolowanie tej powierzchni pod kątem termicznym i przeciwwilgociowym stanowi ważne zadanie dla inwestora, stawiając go przed ważnym wyborem dotyczącym metody i zastosowanych materiałów izolacyjnych. Wszelkie ewentualne błędy wykonawcze mogą mieć długotrwałe i kosztowne do usunięcia skutki.

Czytaj artykuł

Problem z wilgocią w domu - co możesz zrobić?

Podwyższony stopień wilgoci w budynku mieszkalnym wpływa na jego mikroklimat i świadczy zwykle o niewłaściwej wentylacji. Pierwsze objawy mogą pojawić się niedługo po wprowadzeniu się, są to najczęściej charakterystyczny zaduch i zaparowane szyby. Gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach sprzyjają szczelnie zamknięte okna i drzwi, utrudniające prawidłową cyrkulację powietrza. Takie codzienne czynności, jak pranie, gotowanie, czy kąpiel wymagają sprawnego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Sporym problemem może stać się niewłaściwa izolacja cieplna budynku oraz niesprawna wentylacja lub jej brak.

Czytaj artykuł