Strona główna > Porady > Ocieplenie pod ogrzewanie podłogowe

Ocieplenie pod ogrzewanie podłogowe

10 grudnia 2022

Ocieplanie podłogowe od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, za którą odpowiadają funkcjonalność i estetyczny wygląd. Rzeczywiście, rozwiązanie to odznacza się energooszczędnością i pozwala uzyskać odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom. Dla efektywności systemu niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie podłoża i jego zaizolowanie, a także dobranie rur i profesjonalny montaż. Jakie ocieplenie sprawdzi się pod ogrzewanie podłogowe?

Jak przygotować podłoże?

Wszelkie prace montażowe należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża, od tego bowiem zależy trwałość systemu i jakość jego pracy. Niezwykle ważne jest dokładne wypoziomowanie i wyrównanie podłoża - wszelkie nierówności i wystające elementy powinny zostać wyszlifowane i wyrównane. W przypadku podłogi na gruncie, konieczne jest też zabezpieczenie jej przez ułożenie hydroizolacji w postaci folii polietylenowej, na której zostanie później ułożona warstwa ocieplenia. To niezwykle ważne, aby warstwa ta przylegała ściśle do podłoża, w przeciwnym razie mogłaby zostać uszkodzona po ułożeniu na niej podkładu podłogowego, co z kolei doprowadziłoby bezpośrednio do pęknięcia rury. Jeśli ogrzewanie podłogowe planujemy układać na stropie międzykondygnacyjnym, przed montażem konieczne jest ułożenie warstwy rozdzielającej, na przykład folii polietylenowej. Dodatkowo, miejsce styku podłogi i stropu ze ścianą, należy zabezpieczyć dylatacyjną taśmą polietylenową, która wzmocni ochronę przeciwwilgociową i zapobiegnie pękaniu betonowej płyty grzewczej, rozszerzającej się pod wpływem rosnącej temperatury.

Jakie ocieplenie?

Warstwa izolacji termicznej pod ogrzewaniem podłogowym powoduje, że praca całego systemu grzewczego w budynku jest bardziej efektywna i przynosi pożądane rezultaty w postaci optymalnych wartości temperatury w budynku. Skutecznie powstrzymuje ucieczkę ciepła, zmniejszając energochłonność budynku i - w efekcie - wysokość rachunków za energię. Jest ona układana na odpowiednio przygotowanym podłożu w postaci sztywnych płyt styropianowych, na przykład Kabex - Dach Podłoga EPS 80 ƛ 37. Ich największą zaletą są świetne parametry i doskonałe właściwości izolacyjne. Dzięki warstwie srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej, zapewniają skuteczną ochronę przed zawilgoceniem, odpowiednio zabezpieczając wylewkę. Odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną i nie pękają w czasie montażu czy podczas ich obciążania. Warstwa izolacyjna może być również wykonana z wełny mineralnej przeznaczonej do instalacji ogrzewania podłogowego i zabezpieczonej przed zawilgoceniem. Płyty z wełny mineralnej są dodatkowo usztywnione żywicą i pokryte folią wielowarstwową z aluminium, która ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne. Łatwo je poznać po charakterystycznym nadruku w postaci kratek, które ułatwiają prowadzenie rur z zachowaniem równych odstępów, wynoszących w przybliżeniu 10-30 cm.