Strona główna > Porady > Ogrzewanie ścienne a rodzaj tynku

Ogrzewanie ścienne a rodzaj tynku

29 pazdziernika 2022

Ogrzewanie ścienne to dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego. Jego główne zalety to niedroga eksploatacja i bardzo równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Rury centralnego ogrzewania są na stałe umieszczone w ścianie, dlatego kwestia wyboru tynku staje się fundamentalnym zadaniem dla inwestora.

Zasada działania ogrzewania ściennego

Budowa ogrzewania ściennego jest bardzo zbliżona do ogrzewania podłogowego - oba systemy stanowią rodzaj wodnego ogrzewania płaszczyznowego. Cyrkulująca w wężykach woda rozprowadza ciepło w pomieszczeniu, a dzięki temu że cały system grzewczy jest ukryty w ścianie pod warstwą tynku - rozwiązanie to ma bardzo duży walor estetyczny. Użytkownik ma możliwość płynnego sterowania temperaturą grzania za pomocą termostatu, a wysoka wydajność energetyczna wpływa na obniżenie rachunków za prąd. System ogrzewania ściennego jest podłączony do kotła grzewczego lub pompy ciepła, w zależności od źródła ogrzewania w danym budynku. W przypadku ogrzewania elektrycznego istnieje również możliwość podłączenia systemu do pieca akumulacyjnego.


Oprócz wodnego ogrzewania ściennego, polegającego na przeprowadzeniu przez ściany rur z cyrkulującą gorącą wodą, możemy się również zdecydować na ogrzewanie powietrzne lub ogrzewanie elektryczne. W przypadku ogrzewania powietrznego, w specjalnych kanałach krąży zamiast wody gorące powietrze, które ogrzewa pomieszczenie, jednak ze względu na wielkość tych kanałów, cały system zajmuje znacznie więcej miejsca. Ogrzewanie elektryczne natomiast polega na montażu w ścianach folii grzewczej, a prace montażowe nie są wymagające i można je przeprowadzić we własnym zakresie. Niezależnie od tego, który rodzaj ogrzewania zostanie wybrany, należy pamiętać, że jego efektywność zależy w dużej mierze od poprawności wykonania termoizolacji budynku i jakości zastosowanych materiałów termoizolacyjnych.

Wybór tynku

Przy wykańczaniu ścian z zamontowanym ogrzewaniem ściennym, należy bezwględnie właściwie dobrać odpowiedni rodzaj tynku. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla prawidłowego działania ogrzewania, ale również dla zachowania wszystkich właściwości tynku - źle dobrany produkt może pękać pod wpływem temperatury. Idealny tynk powinien mieć formę suchej zaprawy gipsowo-wapiennej, a po aplikacji musi wiązać się bez kurczenia. Bardzo ważne także, aby odznaczał się wysokim przewodnictwem cieplnym, ponieważ oddaje ciepło na zewnątrz ścian.


Przed przystąpieniem do aplikacji tynku, należy odpowiednio przygotować podłoże. Ściana powinna być sucha i pozbawiona pyłu i kurzu, które mogłyby utrudnić przyczepność materiału. Co ważne, podczas montażu temperatura instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, a jej rurki czy wężyki powinny pozostać pod ciśnieniem roboczym. Niezwykle ważny jest moment uruchomienia ogrzewania ściennego po nałożeniu tynku. Rozruch instalacji należy przeprowadzić dwuetapowo przez okres około tygodnia. Równie ważna jest kwestia temperatury na zewnątrz - jeśli nie przekracza 10 stopni Celsjusza, termostat urządzenia przez pierwsze 3 dni pracy powinien być ustawiony na maksymalnie 25 stopni Celsjusza, po czym należy przestawić grzanie na maksymalną wartość i pozostawić na 4 dni.