Dowiedz się więcej – informacje, porady i aktualności

Jaki rodzaj kołków do montażu styropianu wybrać?

Głównym zadaniem kołków do styropianu jest zwiększenie przyczepności materiału termoizolacyjnego do ściany budynku. Gwarantują one wymaganą stabilizację płyty styropianu i obniżają obciążenie mechaniczne warstwy izolacyjnej. Mimo, że ich stosowanie nie jest niezbędne w każdym przypadku, to pełnią niezwykle ważną funkcję w konstrukcji ociepleń wykonanych z zastosowaniem różnych metod.

 

Najczęstsze mity na temat styropianu

Styropian jest lekkim i łatwym w montażu materiałem termoizolacyjnym, odznaczającym się bardzo wysoką wytrzymałością i doskonałą izolacyjnością cieplną. To właśnie parametry techniczne stoją za dużą popularnością materiału, będącego od dziesięcioleci jednym z najczęściej wybieranych izolatorów do ocieplania budynków. Pomimo dużej popularności styropianu, narosło też wokół niego kilka mitów, które w tym artykule postaramy się obalić. 

 

Styropian Knauf Therm vs styropian Termo Organika - nasze porównanie

Styropian jest niezwykle praktycznym materiałem izolacyjnym, który pozwala wykonać izolację termiczną elewacji, stropodachów, podłóg, ościeży czy nadproży okiennych. Oferta rynkowa jest bardzo bogata i nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie w niej produkt spełniający jego oczekiwania. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych producentów styropianu są niewątpliwie Knauf Therm oraz Termo Organika, oferującymi kompletne zestawy płyt ze styropianu do ocieplenia budynków.

 

Niezbędne materiały i narzędzia do montażu styropianu na elewacji

Sposób ułożenia warstwy ocieplenia na elewacji ma fundamentalne znaczenie dla efektów termomodernizacji budynku. Jakość zastosowanych materiałów termoizolacyjnych to niezwykle ważny czynnik, choć nie jedyny - aby ocieplenie spełniało swoją funkcję, równie istotne jest użycie to montażu styropianu właściwych narzędzi i odpowiedniej chemii budowlanej.

 

Różnice między styropianem frezowanym a gładkim

Grubość i rozmiar styropianu  to nie jedyne różnice między poszczególnymi rodzajami tego popularnego materiału ociepleniowego. Istnieje szereg innych parametrów, mających zasadniczy wpływ na efektywność termoizolacji budynku. Mowa tu nie tylko o współczynniku przewodzenia czy gęstości, ale również o odporności na ściskanie oraz wysokie temperatury. W zależności od przeznaczenia materiału, możemy też mówić o dwóch rodzajach płyt styropianowych, różniących się budową i kształtem, styropianie frezowanym i styropianie gładkim.

 

Jaka długość kołków do styropianu?

Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych. Za tak dużą popularność odpowiadają nie tylko duża dostępność produktu na rynku budowlanym czy świetne parametry cieplne, ale również łatwość montażu. Płyty styropianowe mogą być mocowane do ścian za pomocą specjalnych kołków, które zapewniają stabilność całej warstwie ocieplenia. W zależności od rodzaju ścian, inna może być długość kołków.

 

Ile styropianu kupić do ocieplenia budynku?

Styropian jest sprzedawany w paczkach i ma określoną wielkość oraz grubość. Obliczając potrzebną ilość płyt styropianowych do termoizolacji budynku, musimy znać kilka istotnych danych. Konieczne zatem będzie wyznaczenie takich wartości, jak wysokość i długość ścian czy kubatura ocieplanej powierzchni, a następnie podstawienie tych danych pod odpowiedni wzór. Poniżej omówimy kilka sposobów oszacowania ilości styropianu potrzebnego do ocieplenia ścian zewnętrznych i ścian szczytowych poddasza, a także parteru i fundamentów.

 

Zasady układania styropianu na posadzce

Styropian jest niezwykle wszechstronnym materiałem termoizolacyjnym, który wykorzystuje się do wykonywania warstwy termicznej na różnych powierzchniach. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tego materiału jest termoizolacja podłóg na gruncie, posadzki. Aby styropian zachował wszystkie swoje unikalne właściwości, a warstwa izolacyjna z niego wykonana była skuteczna i trwała, należy w czasie prac montażowych przestrzegać kilku istotnych zasad.

 

Konsekwencje nieszczelności w warstwie ocieplenia

Wszelkie nieszczelności w warstwie ocieplenia stanowią niezwykle podatny grunt na działanie różnych czynników, niszczących materiały izolacyjne na poziomie strukturalnym. W efekcie, warstwa izolacyjna traci swe właściwości i staje się niewydajna, przez co w budynku dochodzi do sporych strat ciepła, sięgających nawet 30%. Konsekwencje są rujnujące nie tylko dla domowego budżetu, który pochłania większe zużycie energii cieplnej, ale również dla środowiska naturalnego - w postaci większej emisji gazów cieplarnianych.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając producenta styropianu?

Producenci materiałów izolacyjnych oferują szeroki wybór płyt styropianowych do wykonania warstwy izolacyjnej budynku. Różnice między nimi wynikają przede wszystkim z różnych parametrów cieplnych, co przekłada się oczywiście na cenę zakupu. O ile dla prywatnego odbiorcy dobra izolacyjność jest jednym z podstawowych czynników decydującym o wyborze, o tyle dla niektórych inwestorów budowlanych decyzja ta jest podyktowana przede wszystkim niższą ceną, za którą nie zawsze stoi dobra jakość. Co należy sprawdzić, wybierając producenta styropianu?

 

Z KABEX BUDOWA TO PRZYJEMNOŚĆ

Transport

Różnorodna własna flota

Zwrot

Możliwość zwrotu

Sklep online

Najlepsze ceny

Telefon

Zakupy na telefon

Płatność kartą

Online i w sklepach

Pomoc

Usługi budowlane