Dowiedz się więcej – informacje, porady i aktualności

Ocieplanie budynku a formalności

Ocieplenie domu pozwala obniżyć koszty jego ogrzewania, wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także poprawia mikroklimat pomieszczeń i zapewnia lepszą paroprzepuszczalność. To bardzo opłacalna inwestycja, którą warto zaplanować już na etapie projektowania budynku, ale jej przeprowadzenie w niektórych sytuacjach wymaga dopełnienia pewnych formalności. Kiedy zgłoszenie prac termoizolacyjnych do urzędu jest konieczne? Czy należy ubiegać się o pozwolenie na ich przeprowadzenie?

 

Ocieplanie fundamentów - podstawowe zasady

Ocieplenie fundamentów ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania energochłonności budynku. W razie pominięcia tego etapu prac termoizolacyjnych, ciepło z wnętrza budynku będzie miało ułatwioną drogę ucieczki przez nieizolowany mur fundamentowy do gruntu. Jak poprawnie ocieplić ściany fundamentowe i czym kierować się przy wyborze materiałów izolacyjnych?

 

Zawilgocenie wełny mineralnej na poddaszu - co dalej?

Przypadki zawilgocenia wełny mineralnej na poddaszu mogą pojawić się z różnych powodów, mniej lub bardziej zależnych od wykonawcy. Najczęściej jest to spowodowane powstałymi nieszczelnościami pokrycia dachowego, a także wadliwie położoną folią paroizolacyjną oraz niewłaściwą wentylacją lub, co gorsza, jej brakiem. Mokra wełna traci swe właściwości i może być przyczyną powstawania ognisk pleśni na ścianach, a nawet uszkodzenia więźby dachowej.

 

Izolacja podłogi na gruncie - zasady, materiały, możliwe błędy wykonawcze

W budynkach niepodpiwniczonych podłoga położona jest bezpośrednio na gruncie, przez co kwestia jej izolacji termicznej staje się tym bardziej istotna. Zaizolowanie tej powierzchni pod kątem termicznym i przeciwwilgociowym stanowi ważne zadanie dla inwestora, stawiając go przed ważnym wyborem dotyczącym metody i zastosowanych materiałów izolacyjnych. Wszelkie ewentualne błędy wykonawcze mogą mieć długotrwałe i kosztowne do usunięcia skutki.

 

Problem z wilgocią w domu - co możesz zrobić?

Podwyższony stopień wilgoci w budynku mieszkalnym wpływa na jego mikroklimat i świadczy zwykle o niewłaściwej wentylacji. Pierwsze objawy mogą pojawić się niedługo po wprowadzeniu się, są to najczęściej charakterystyczny zaduch i zaparowane szyby. Gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach sprzyjają szczelnie zamknięte okna i drzwi, utrudniające prawidłową cyrkulację powietrza. Takie codzienne czynności, jak pranie, gotowanie, czy kąpiel wymagają sprawnego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Sporym problemem może stać się niewłaściwa izolacja cieplna budynku oraz niesprawna wentylacja lub jej brak.

 

Izolujemy kanały wentylacyjne w budynku mieszkalnym

Ze względu na różnicę temperatur między kanałami wentylacyjnymi a pomieszczeniem, w którym się znajdują, na ich powierzchni może dochodzić do skraplania pary wodnej, tym bardziej, gdy pomieszczenie to nie jest ocieplane. Dodatkowo, im większa ta różnica, tym większe straty energii. Zastosowanie izolacji kanałów wentylacyjnych jest najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania tego zjawiska i zwiększenia wydajności całego systemu.

 

Czym ocieplić strop drewniany i betonowy?

Strop to poziomy element konstrukcyjny budynku, oddzielający poszczególne kondygnacje. Pełni on kluczową rolę, przenosząc powstające obciążenie na ściany, filary i inne elementy nośne, a także stanowiąc podłoże dla podłóg, posadzek i sufitów. Wybór odpowiedniego systemu stropowego należy do projektanta konstrukcji, który dostosowuje go do takich czynników, jak bryła budynku, rozpiętość w świetle podpór, czy przewidywane obciążenie. Decyzja o wyborze rodzaju stropu powinna zostać podjęta już na etapie projektowania budynku, przed rozpoczęciem jego budowy. W jaki sposób ocieplić strop i jakich użyć materiałów izolacyjnych?

 

Termomodernizacja budynku - zakres prac

Termomodernizacja to szereg prac, których głównym celem jest ochrona budynku przed utratą ciepła i zminimalizowanie energii koniecznej do jego ogrzania. Wszystkie te działania w efekcie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów, związanych z eksploatacją tego budynku. Większa efektywność budynku z kolei przyczynia się do poprawy mikroklimatu pomieszczeń i komfortu życia domowników. Jakie zatem prace obejmuje termomodernizacja i kiedy jest ona niezbędna?

 

Jak wybierać kołki do styropianu?

Kołki do styropianu pozwalają na mechaniczne zamocowanie materiału do ocieplanej ściany. Ich zastosowanie jest gwarancją odpowiedniej przyczepności materiału izolacyjnego do konkretnego podłoża. Dzięki nim, styropian uzyskuje odpowiednią ochronę przed oderwaniem się przy wietrznej pogodzie, a budynek nie wychładza się i jest chroniony przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Stosuje się je zwykle w obiektach, szczególnie narażonych na skrajne warunki atmosferyczne, a także w budownictwie wielorodzinnym, czyli w takich przypadkach, gdy zamocowanie materiału termoizolacyjnego wyłącznie na klej może być niewystarczające.

 

Montaż kominka wentylacyjnego a termomodernizacja

Odpowiednia klimatyzacja w budynku to kluczowe zadanie dla inwestora. W pomieszczeniach, w których powietrze jest w obiegu zamkniętym, tworzy się bardzo niekorzystny mikroklimat, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Obecnie, gdy ściany budynków są pokryte warstwą ocieplenia, a otwory okienne i drzwiowe są dobrze uszczelnione, kwestia sprawnej wentylacji nabiera szczególnego znaczenia.

 

Z KABEX BUDOWA TO PRZYJEMNOŚĆ

Transport

Różnorodna własna flota

Zwrot

Możliwość zwrotu

Sklep online

Najlepsze ceny

Telefon

Zakupy na telefon

Płatność kartą

Online i w sklepach

Pomoc

Usługi budowlane