Płyty XPS, zwane również styrodurem, to znany materiał izolacyjny stosowany do ocieplania powierzchni. Jego unikalny skład i technologia produkcji sprawiają, że zachowuje on w większym stopniu właściwości izolacyjne w porównaniu ze styropianem EPS. Materiał ten szczególnie polecany jest do ocieplania budynków wystawionych na działanie niskich temperatur i nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. W efekcie, budynek traci znacznie mniej ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.
Stare budynki wymagają zwykle przeprowadzenia szeregu prac renowacyjnych i modernizacyjnych. Ich efekt jest kluczowy dla poprawy ciepłochronności budynku i zmniejszenia kosztów jego ogrzewania. Dostosowanie technologii ocieplenia do rodzaju i stanu ścian zewnętrznych budynku to najważniejsze zadanie, przed którym staje inwestor.
Głównym celem przeprowadzenia audytu energetycznego jest zmniejszenie zużycia energii grzewczej i kosztów eksploatacyjnych budynku. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, Polska zużywa przeszło dwa razy więcej energii, a problem tkwi przede wszystkim w energochłonności budynków. Audyt ma za zadanie przedstawić zakres prac związanych z termomodernizacją budynku z uwzględnieniem kosztu realizacji inwestycji, a także czasu jego zwrotu.
Dachy płaskie są połączeniem dachu i stropu i dlatego określa się je często mianem stropodachu. Mają znacznie praktyczniejsze zastosowanie w porównaniu z dachami stromymi, pozwalając na zagospodarowanie całej powierzchni najwyższej kondygnacji, a w nowoczesnym budownictwie - dają możliwość urządzenia ogrodu. Najczęściej występują w obiektach wielkokubaturowych i blokach mieszkalnych, ale coraz częściej są spotykane w domach jednorodzinnych o nowoczesnej bryle. Sposób ocieplania takiego dachu zależy od jego konstrukcji - czy jest wentylowany, czy niewentylowany.
Termoizolacja budynku jest najlepszą odpowiedzią na potrzebę obniżenia wydatków za ogrzewanie. Zakres prac termoizolacyjnych obejmuje ocieplenie zarówno poddasza, jak i ścian. Zbyt cienka warstwa izolatora, niewłaściwy wybór materiału izolacyjnego lub jego nieumiejętny montaż mają zwykle odczuwalne skutki. I nie chodzi tu wyłącznie o problemy z osiągnięciem komfortu termicznego wewnątrz budynku, ale też o niedostateczną akustykę czy podatność na działanie wilgoci. Mimo, że ocieplenie domu stanowi niemały wydatek, to zwrot inwestycji może nastąpić nawet w ciągu kilku lat.
Ocieplenie dachu i poddasza to ważny moment termoizolacji budynku, równie ważny co izolacja ścian zewnętrznych. Nieocieplony lub niedostatecznie ocieplony dach oznacza ucieczkę ciepła nawet do 30%, a konsekwencją tego jest wychładzanie się wnętrza i konieczność zrekompensowania tych strat przez większe zużycie energii grzewczej. Budynek staje się w efekcie drogi w eksploatacji, co przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób najefektywniej ocieplić dach i poddasze?
Koszt ocieplenia domu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, na jego wielkość składa się rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. Równie ważna jest kwestia rodzaju użytych materiałów budowlanych, takich jak kleje, tynki elewacyjne czy zbrojenie. Należy również pamiętać o robociźnie, której koszt będzie zależał choćby od doświadczenia i umiejętności ekipy montażowej.
Zdarza się, że ocieplenie wykonane wiele lat temu nie jest wystarczająco efektywne, co może wynikać z gorszych parametrów użytych wówczas materiałów izolacyjnych. W celu poprawy jej skuteczności i wyglądu, nie zawsze konieczny jest demontaż istniejącego ocieplenia, czasem problem może rozwiązać nałożenie na nie nowej warstwy izolacyjnej. W jakich przypadkach jest to możliwe i na co należy zwrócić uwagę?
Nieocieplony garaż może stać się źródłem dużych strat energii cieplnej. Wiele jednak zależy od materiału, z którego jest zbudowany, a także czy jest on osobnym pomieszczeniem, czy integralną częścią budynku mieszkalnego. W najpopularniejszych obecnie projektach domów z garażem, co najmniej jedna jego ściana jest wspólna z pomieszczeniami mieszkalnymi. Zdarza się również, że jest on umiejscowiony tuż pod nimi, co pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. Właściciele bardzo często rezygnują z ogrzewania centralnego w garażu głównie z powodów ekonomicznych. Różnica temperatury pomiędzy nieogrzewanym garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi, które są ogrzewane, jest na tyle duża, że konieczne jest jego odizolowanie termiczne od reszty budynku. W przeciwnym wypadku, ciepłe powietrze z pomieszczeń mieszkalnych będzie migrować do chłodniejszej części budynku. Izolacja cieplna stanie się wówczas swego rodzaju barierą dla ucieczki ciepła między tymi strefami.
Najczęściej stosowaną metodą wykańczania docieplonych ścian zewnętrznych jest tynkowanie. Tynki pełnią szereg funkcji praktycznych, mają też duże znaczenie estetyczne - dobrze dobrane, nadają charakter elewacji i stają się wizytówką budynku. Mogą być produkowane w postaci mas lub zapraw tynkarskich. Obecnie największą popularnością cieszą się tynki cienkowarstwowe, które od tynków tradycyjnych różnią się pod względem różnorodności faktur i bogatej kolorystyki. Ponadto, doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną przed czynnikami atmosferycznymi.
Różnorodna własna flota
Możliwość zwrotu
Najlepsze ceny
Zakupy na telefon
Online i w sklepach
Usługi budowlane