Dowiedz się więcej – informacje, porady i aktualności

Ocieplenie domu wełną czy styropianem - co bardziej się opłaca?

Termoizolacja budynku jest najlepszą odpowiedzią na potrzebę obniżenia wydatków za ogrzewanie. Zakres prac termoizolacyjnych obejmuje ocieplenie zarówno poddasza, jak i ścian. Zbyt cienka warstwa izolatora, niewłaściwy wybór materiału izolacyjnego lub jego nieumiejętny montaż mają zwykle odczuwalne skutki. I nie chodzi tu wyłącznie o problemy z osiągnięciem komfortu termicznego wewnątrz budynku, ale też o niedostateczną akustykę czy podatność na działanie wilgoci. Mimo, że ocieplenie domu stanowi niemały wydatek, to zwrot inwestycji może nastąpić nawet w ciągu kilku lat. 

 

Ocieplenie dachu i poddasza

Ocieplenie dachu i poddasza to ważny moment termoizolacji budynku, równie ważny co izolacja ścian zewnętrznych. Nieocieplony lub niedostatecznie ocieplony dach oznacza ucieczkę ciepła nawet do 30%, a konsekwencją tego jest wychładzanie się wnętrza i konieczność zrekompensowania tych strat przez większe zużycie energii grzewczej. Budynek staje się w efekcie drogi w eksploatacji, co przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób najefektywniej ocieplić dach i poddasze?

 

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Koszt ocieplenia domu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, na jego wielkość składa się rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. Równie ważna jest kwestia rodzaju użytych materiałów budowlanych, takich jak kleje, tynki elewacyjne czy zbrojenie. Należy również pamiętać o robociźnie, której koszt będzie zależał choćby od doświadczenia i umiejętności ekipy montażowej.

 

Ocieplenie na istniejącym ociepleniu - czy to możliwe?

Zdarza się, że ocieplenie wykonane wiele lat temu nie jest wystarczająco efektywne, co może wynikać z gorszych parametrów użytych wówczas materiałów izolacyjnych. W celu poprawy jej skuteczności i wyglądu, nie zawsze konieczny jest demontaż istniejącego ocieplenia, czasem problem może rozwiązać nałożenie na nie nowej warstwy izolacyjnej. W jakich przypadkach jest to możliwe i na co należy zwrócić uwagę?

 

Czy warto ocieplać garaż?

Nieocieplony garaż może stać się źródłem dużych strat energii cieplnej. Wiele jednak zależy od materiału, z którego jest zbudowany, a także czy jest on osobnym pomieszczeniem, czy integralną częścią budynku mieszkalnego. W najpopularniejszych obecnie projektach domów z garażem, co najmniej jedna jego ściana jest wspólna z pomieszczeniami mieszkalnymi. Zdarza się również, że jest on umiejscowiony tuż pod nimi, co pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. Właściciele bardzo często rezygnują z ogrzewania centralnego w garażu głównie z powodów ekonomicznych. Różnica temperatury pomiędzy nieogrzewanym garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi, które są ogrzewane, jest na tyle duża, że konieczne jest jego odizolowanie termiczne od reszty budynku. W przeciwnym wypadku, ciepłe powietrze z pomieszczeń mieszkalnych będzie migrować do chłodniejszej części budynku. Izolacja cieplna stanie się wówczas swego rodzaju barierą dla ucieczki ciepła między tymi strefami.

 

Jak wybierać tynk elewacyjny?

Najczęściej stosowaną metodą wykańczania docieplonych ścian zewnętrznych jest tynkowanie. Tynki pełnią szereg funkcji praktycznych, mają też duże znaczenie estetyczne - dobrze dobrane, nadają charakter elewacji i stają się wizytówką budynku. Mogą być produkowane w postaci mas lub zapraw tynkarskich. Obecnie największą popularnością cieszą się tynki cienkowarstwowe, które od tynków tradycyjnych różnią się pod względem różnorodności faktur i bogatej kolorystyki. Ponadto, doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną przed czynnikami atmosferycznymi.

 

Klej do ocieplenia styropianem - jaki najlepszy?

Termomodernizacja jest ważnym etapem budowy, od którego zależą kwestie ergonomii i wydajności budynku. W celu zachowania podstawowych właściwości izolacji, jej trwałości i estetyki, bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym od lat jest styropian, który mocuje się do ocieplanej powierzchni za pomocą specjalnego kleju. Wybór właściwych elementów montażowych, w tym kleju do styropianu, jest gwarancją odpowiedniej instalacji izolacji.

 

Czym się kierować przy wyborze kleju do płytek?

Wszelkie problemy z mocowaniem płytek ceramicznych, gresu, czy płytek z kamienia naturalnego mogą wynikać z niewłaściwego wyboru kleju do płytek. W zależności od podłoża, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie mocniejszej odmiany produktu lub produktu przeznaczonego do innego rodzaju powierzchni. Spośród szerokiej gamy klejów na sklepowych półkach należy wybrać ten, który jest dedykowany do danego podłoża i odznacza się najlepszymi parametrami.

 

Znaczenie hydroizolacji dla ocieplenia balkonu i tarasu

Dla ochrony powierzchni balkonu czy tarasu przed wodą sama warstwa płytek nie jest wystarczająca. Ciągły kontakt ich konstrukcji z wilgocią może doprowadzić do obniżenia jej wytrzymałości, co stanowi duże niebezpieczeństwo. Dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych i dostosowanie ich do konkretnego podłoża to kluczowy moment prac termoizolacyjnych.

 

Wybór kleju do montażu styropianu

Styropian jest bardzo chętnie wybieranym materiałem izolacyjnym, dzięki swym unikalnym właściwościom. Jest on montowany do ocieplanej powierzchni za pomocą specjalnego kleju. Wybór odpowiedniego kleju do montażu jest kluczowym momentem, ponieważ wpływa na ostateczny efekt prac termoizolacyjnych.

 

Z KABEX BUDOWA TO PRZYJEMNOŚĆ

Transport

Różnorodna własna flota

Zwrot

Możliwość zwrotu

Sklep online

Najlepsze ceny

Telefon

Zakupy na telefon

Płatność kartą

Online i w sklepach

Pomoc

Usługi budowlane