Strona główna > Porady > Problem z wilgocią w domu - co możesz zrobić?

Problem z wilgocią w domu - co możesz zrobić?

29 listopada 2021

Podwyższony stopień wilgoci w budynku mieszkalnym wpływa na jego mikroklimat i świadczy zwykle o niewłaściwej wentylacji. Pierwsze objawy mogą pojawić się niedługo po wprowadzeniu się, są to najczęściej charakterystyczny zaduch i zaparowane szyby. Gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach sprzyjają szczelnie zamknięte okna i drzwi, utrudniające prawidłową cyrkulację powietrza. Takie codzienne czynności, jak pranie, gotowanie, czy kąpiel wymagają sprawnego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Sporym problemem może stać się niewłaściwa izolacja cieplna budynku oraz niesprawna wentylacja lub jej brak.

Odpowiedni stopień wilgotności 

Przegrzewanie pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym to coraz większy problem w nowym budownictwie. U podłoża problemu leży przede wszystkim zbytnia szczelność okien oraz słaba wentylacja pomieszczeń. Temperatura w wielu zamkniętych pomieszczeniach nieraz sięga nawet 30°C, obserwujemy wówczas wzrost wilgotności powietrza przekraczający 60%, co stwarza idealne warunki do wzrostu dla pleśni i grzybów. Pamiętajmy, że dla naszego zdrowia tak samo szkodliwe jest też zbyt suche powietrze, dlatego optymalny poziom wilgotności powietrza w budynku mieszkalnym powinien mieścić się w przedziale 40-60%.

Stosowanie właściwych materiałów izolacyjnych

Najczęściej, problem z zawilgoceniem dotyczy starszych budynków, jednak zdarza się że pojawia się również w nowo wybudowanych domach. Bardzo często jego przyczyną są liczne błędy popełniane na etapie budowy i wykańczania obiektu. Wilgoć, nie mając możliwości ujścia na zewnątrz budynku, osadza się najczęściej w jego przegrodach.

Z tego względu, niezwykle ważne jest zastosowanie właściwych materiałów izolacyjnych, dedykowanych do konkretnej powierzchni, a także ich poprawny montaż. Do ocieplania należy wybierać materiały o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych i wysokim wskaźniku paroprzepuszczalności, najwyższej jakości, posiadających odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.

Jak można zapobiec zawilgoceniu?

W zawilgoconych budynkach bardzo często brakuje izolacji poziomej fundamentów lub jest ona niewystarczająca. Dotyczy to głównie starszych konstrukcyjnie budynków, ale problem ten występuje nieraz w nowych obiektach. Izolacja fundamentów pełni kluczową funkcję, chroniąc budynek przed przedostawaniem się wody gruntowej od niezabezpieczonych fundamentów do wyższych poziomów. Podobnie jest też w przypadku braku ocieplenia poddasza i niezastosowania folii paroizolacyjnej. Para wodna wówczas ma ułatwiony dostęp z wnętrza budynku do jego warstw zewnętrznych. Ocieplając dach, należy również pamiętać o zapewnieniu sprawnego odprowadzenia wilgoci, szczególnie z warstwy ocieplenia, przez szczeliny wentylacyjne, czyli odstępy między warstwami dachu.

Ocieplenie każdego budynku mieszkalnego powinno zostać wykonane w oparciu o projekt budowlany lub projekt termomodernizacyjny. Należy wybierać materiały izolacyjne, które są przeznaczone do konkretnego podłoża, mające odpowiednie parametry termoizolacyjne. A co najważniejsze, prace ociepleniowe powinny być prowadzone przez profesjonalną ekipę, aby uniknąć ewentualnych błędów montażowych, czego następstwem może być powstawanie mostków termicznych, pleśni i grzybów.