Strona główna > Porady > Rodzaj ocieplenia a smog i jakość powietrza

Rodzaj ocieplenia a smog i jakość powietrza

19 kwietnia 2020

Ocieplenie budynku a smogSmog to nic innego, jak zanieczyszczenie powietrza wynikające z działalności ludzkiej. W okresie jesienno-zimowym jego obecność nie tylko w dużych miastach, ale i miasteczkach oraz wsiach stała się niestety normą. Jedną z głównych przyczyn smogu w Polsce są nieodpowiednio ogrzewane budynki. Niewystarczające ocieplenie domów lub jego brak przyczyniają się do większego zużycia energii, a głównym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania jest nadal węgiel i jego pochodne, mające negatywny wpływ na jakość powietrza.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na 100 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich przypada aż 48 miast polskich. Ogrzewanie polskich domów i mieszkań pochłania prawie tyle samo energii, co przemysł czy transport. W rezultacie wadliwie ocieplonego budynku, przez jego ściany ucieka około 20% ciepła, a przez dach prawie 30% ciepła. Niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych, a także nieodpowiednia izolacja termiczna lub jej brak to główne przyczyny. Ucieczka ciepła determinuje większe spalanie węgla w piecach grzewczych, co powoduje zanieczyszczenie powietrza tlenkami siarki, azotu i cząsteczkami PM2,5 i PM10.

Ocieplenie budynku a poprawa jakości powietrza

Ocieplenie ścian i dachu, a także uszczelnienie okien lub wymiana starych okien na nowe energooszczędne to podstawowe kroki, które należy poczynić w celu zmniejszenia strat ciepła oraz ograniczenia ilości paliwa używanego do ogrzania domu. Te działania przyczynią się bezpośrednio do zmniejszenia ilości emitowanych substancji toksycznych do atmosfery. Zaleca się również wybieranie paliwa lepszej jakości, które mimo wyższej ceny, paradoksalnie przyczynia się do większych oszczędności i poprawy jakości powietrza.

Z właściwej, trwałej i profesjonalnie wykonanej termomodernizacji budynku wynikają korzyści nawet na kilkadziesiąt lat, które odczuwalne są zaraz po zakończeniu prac ociepleniowych. Dobre ocieplenie wpływa na komfort życia w budynku, pozwala poczynić oszczędności związane z ogrzewaniem, a także przyczynia się do ochrony środowiska.

Rodzaj izolacji a smog

Wełna mineralna, zarówno szklana jak i skalna, są świetnym izolatorem ciepła. Zapewnia w budynkach mieszkalnych większy komfort cieplno-wilgotnościowy, a także lepszą akustykę, charakteryzuje się dobrą odpornością na ogień. Wełna mineralna jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na działanie czynników chemicznych oraz biologicznych. Jest materiałem stosunkowo lekkim, nie obciąża niepotrzebnie konstrukcji, a dzięki dużej elastyczności pozwala wypełnić wszystkie, czasem trudno dostępne, przestrzenie pomiędzy krokwiami, eliminując w rezultacie powstawania mostków termicznych - główne źródło ucieczki ciepła.

Wybierając wełnę mineralną, zwróć uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λD), którego wartość powinna być jak najniższa. Takie parametry materiału pozwolą w sposób realny obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz zatrzymać ciepło wewnątrz budynku.

Budynek enorgooszczędny to budynek charakteryzujący się szczelnością powietrzną. W celu zachowania szczelności oraz dla utrzymania odpowiedniego stopnia wilgotności, w dachu stosuje się folie lub membrany paroizolacyjne, najlepiej na całej powierzchni poddasza. Świetnym rozwiązaniem jest system inteligentnej paroizolacji, dzięki której przepływ pary wodnej jest w pełni kontrolowany i bezpieczny. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega utrzymywaniu się wilgoci w takich miejscach, jak krokwie i eliminuje ryzyko powstawania tam pleśni i grzybów.