22 lipca 2022
Ze względu na to, że styrodur jest dość nowym produktem na rynku ociepleń, jego właściwości i zastosowanie mogą nie być dobrze znane inwestorom. Od styropianu, który ma zdecydowanie większą rozpoznawalność, różni go przede wszystkim sposób produkcji, co przekłada się na skład i podstawowe właściwości, a zatem - na funkcjonalność. Z czego wynikają różnice między tymi materiałami i który z nich lepiej utrzymuje ciepło?
Mimo, że oba materiały wyglądają na pierwszy rzut oka podobnie, to różnice między nimi zaczynają się już na etapie produkcji. Produkcja polistyrenu ekspandowanego (EPS), znanego szerzej jako styropian, zaczyna się od spienienia granulek, które następnie skleja się w większe bloki. Każdy z powstałych w ten sposób bloków przycina się do standaryzowanych wymiarów i sprzedaje w formie tak zwanych płyt styropianowych. W ofercie producentów materiałów budowlanych można znaleźć płyty o grubości od 10 do 1000 mm, a ich standardowy rozmiar to 1000x500 mm. Przy wyborze styropianu, warto zwrócić uwagę na wykończenie jego krawędzi, które mogą być frezowane lub zupełnie gładkie. Polistyren ekstrudowany (XPS), czyli styrodur, to produkt końcowy procesu polegającego na spienieniu niewielkich rozmiarów komórek, przylegających ściśle do siebie. W efekcie otrzymujemy bardzo lekki - choć niezwykle wytrzymały - materiał o niemal jednorodnej strukturze i gładkiej powierzchni, co zapewnia niską nasiąkliwość, sporą gęstość i odpowiednią twardość produktu. Grubość płyt XPS, oferowanych przez producentów, wynosi od 20 do 150 mm, a najczęściej spotykane wymiary to 600x1250 mm.
Za parametry termoizolacyjności odpowiada rodzaj procesu produkcji materiału. Niekwestionowanym liderem pod tym względem jest styrodur, którego zamkniętokomórkowa struktura stanowi solidną barierę przed przenikaniem chłodnego powietrza. W efekcie, zdecydowanie lepiej zatrzymuje on ciepło w pomieszczeniu (współczynnik lambda w przypadku styroduru wynosi 0,029 W/mK, a w przypadku styropianu - 0,034 W/mK), a do tego ma mniejszą nasiąkliwość i lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
W przeciwieństwie do styroduru, styropian nieco gorzej zatrzymuje ucieczkę ciepłego powietrza, co jest związane z jego luźniejszą strukturą. Bez względu na te różnice, charakteryzuje się on niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co oznacza że gwarantuje dobrą termoizolację w budynku. Odpowiadając na pytanie, który materiał dociepleniowy lepiej wybrać, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak położenie budynku, technologia budowy i zastosowane rozwiązania grzewcze, czy po prostu możliwości finansowe. Bez wątpienia, styrodur odznacza się lepszymi parametrami izolacyjnymi, ale ocieplenie budynku nim wiąże się z dużo większym wydatkiem, a jego wydajność czasem będzie podobna jak w przypadku ocieplenia styropianem. Ten sposób może się bowiem okazać wystarczający, gdy budynek nie jest narażony na ekstremalne warunki pogodowe lub gdy grubość warstwy ocieplenia nie ma dla nas szczególnego znaczenia. Z pewnością, styropian będzie najlepszym rozwiązaniem do ocieplenia fundamentów i piwnicy, ponieważ grubość warstwy izolacyjnej nie jest tu istotna, w innych przypadkach również dobrze się sprawdzi, ale jeśli mamy taką możliwość - możemy rozważyć zakup styroduru lub styropianu grafitowego.