11 lutego 2022
Rosnące rachunki za energię grzewczą to ostatnio największy problem właścicieli domów i mieszkań. Po zmianie taryfy w obrocie detalicznym, od 1 stycznia 2022 roku ceny za gaz wzrosły o 41%, co jest związane ze wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii i co znajduje przełożenie na sytuację w całej Europie. W jaki sposób możemy obniżyć zużycie energii grzewczej we własnym gospodarstwie?
Niedostateczna izolacyjność cieplna to problem, który dotyczy przede wszystkim nieocieplonych budynków. Przejawia się w większym zużyciu energii grzewczej w celu dogrzania budynku, który wytraca ciepło przez nieocieplone ściany, a wyższe zapotrzebowanie na energię cieplną oznacza wyższe rachunki. Szacuje się, że jeszcze dekadę temu nawet 38% jednorodzinnych budynków nie miało termoizolacji, natomiast 34% ocieplonych budynków wykazywało niską izolacyjność. Dane te pokazują jak niska była wówczas świadomość części inwestorów w kwestii potrzeby docieplenia budynku, ale również wynikają z niskich wymogów co do parametrów izolacji cieplnej. Od tego czasu wiele się zmieniło, chociażby w kwestii grubości warstwy ocieplenia - jeśli jeszcze w 2011 roku miała ona 8-10 cm, to obecnie może wynosić nawet do 30 cm.
Właściwa temperatura w pomieszczeniu ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia człowieka, ale również przekłada się na rachunki za energię grzewczą. Optymalna temperatura w budynku mieszkalnym waha się w granicach 19-21 stopni C, a przegrzewanie pomieszczeń jest tak samo niewskazane, co ich niedogrzewanie. W tym kontekście, niezwykle ważne jest dostosowanie temperatury do rodzaju pomieszczeń, ponieważ każde wymaga innych warunków termicznych. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza, łazienka jest pomieszczeniem, w którym powinno być najcieplej - odwrotnie, niż w przypadku sypialni czy kuchni. Pamiętajmy również, by w czasie dłuższej nieobecności w domu w sezonie grzewczym przykręcać grzejniki lub kaloryfery na niższe wartości. Nie zakręcajmy jednak wówczas grzejników całkowicie, ponieważ po naszym powrocie będą bardzo intensywnie pracować, aby ustabilizować temperaturę w pomieszczeniu. Należy również zwrócić uwagę na to, czy podczas wietrzenia pomieszczenia zakręcamy zawór termostatyczny - zaleca się zrobić to około 10 minut przed otwarciem lub uchyleniem okna, aby uniknąć niepotrzebnego nagrzewania się grzejnika i ucieczki ciepła.
Prawdziwą zmorą starego budownictwa jest niewydolna instalacja grzewcza wraz ze starym kotłem. Często wykonana jest ze stalowych niezaizolowanych rur i stalowych lub żeliwnych kaloryferów, co przyczynia się do sporych strat energii. Zaletą współczesnych instalacji centralnego ogrzewania jest niska bezwładność cieplna, co jest zasługą zastosowania cieńszych i solidnie izolowanych rur oraz montażu grzejników z zaworami termostatycznymi. Nowoczesne kotły optymalizują zużycie paliwa grzewczego, ograniczając koszty związane z użytkowaniem i pozwalając na pełną automatyzację wszystkich procesów. Ponadto, zarówno ich produkcja, jak i użytkowanie są ekologiczne, a zatem przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka.
Szczelność okien i drzwi wejściowych ma szczególne znaczenie dla sprawnego działania układu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Wszelkie elementy w przegrodach zewnętrznych powinny być z tego względu jak najbardziej szczelne. Dotyczy to zarówno okien elewacyjnych i dachowych, jak i drzwi tarasowych oraz wejściowych. Wentylacja mechaniczna wyklucza wszelkie rozszczelnienia, a także mikrowentylację, stosowanie nawiewników i nawietrzaków w oknach elewacyjnych i tarasowych. Dodatkowo, stolarka otworowa powinna spełniać wysokie wymogi termoizolacyjne. Energooszczędne okna zapewniają pełną efektywność energetyczną i komfort w pomieszczeniu, a pieniądze zainwestowane w ich montaż zwracają się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.