Strona główna > Porady > Znaczenie hydroizolacji dla ocieplenia balkonu i tarasu

Znaczenie hydroizolacji dla ocieplenia balkonu i tarasu

26 lutego 2021

Dla ochrony powierzchni balkonu czy tarasu przed wodą sama warstwa płytek nie jest wystarczająca. Ciągły kontakt ich konstrukcji z wilgocią może doprowadzić do obniżenia jej wytrzymałości, co stanowi duże niebezpieczeństwo. Dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych i dostosowanie ich do konkretnego podłoża to kluczowy moment prac termoizolacyjnych.

Znaczenie hydroizolacji balkonu i tarasu

Zalegająca na powierzchni tarasu i balkonu woda, stanowi realne zagrożenie dla trwałości jego konstrukcji. Przedostając się przez fugi do warstwy pod płytkami, w zależności od warunków pogodowych, zamarza i odmarza przynajmniej kilkukrotnie w ciągu roku. Powoduje to pękanie płytek i ich odspajanie, a także bardzo charakterystyczne białe wykwity na ich powierzchni. Proces ten jest w stanie zatrzymać wyłącznie wykonanie właściwej hydroizolacji. Dla najlepszego efektu warto stosować materiały, które są kompatybilne, czyli właściwie ze sobą współpracują. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję wieloletniej eksploatacji balkonu lub tarasu bez potrzeby ich remontowania i napraw.

Wybieramy hydroizolację

Odpowiednio dobrana hydroizolacja płyty tarasowej lub balkonowej, stanowi najlepszą ochronę konstrukcji przed degradacją w wyniku działania wilgoci. Sam montaż nie jest uciążliwy, jednak właściwe dobranie materiałów wymaga wiedzy na temat podłoża, na którym ułożona jest hydroizolacja. Inne materiały zastosujemy pod płytkami, zupełnie inne pod deskami tarasowymi.

Hydroizolacja jednokomponentowa

Ten rodzaj hydroizolacji, nazywany również folią w płynie, sprawdzi się w przypadku różnych typów podłoża i uważany jest za najmniej wymagający. Dokładnie wymieszany preparat nakłada się na powierzchnię za pomocą pacy lub wałka malarskiego w przynajmniej dwóch warstwach. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów czasu pomiędzy kolejnymi warstwami, potrzebnych na ich dokładne wyschnięcie. Odznacza się on dużą elastycznością, dzięki dodatkowemu wzmocnieniu włóknami, którą zachowuje w temperaturze do -20°C.

Izolacja dwukomponentowa sztywna

Izolacja dwukomponentowa najlepiej się sprawdza na tarasach gruntowych. Składa się ona z minerałów i sztucznych tworzyw, dzięki czemu chroni izolowane powierzchnie przed ciśnieniem wody z gruntu i stanowi bardzo dobrą ochronę przed mrozem. Preparat można z powodzeniem stosować również na wilgotne posadzki betonowe, bez konieczności ich wcześniejszego gruntowania. Należy pamiętać, że produkt ten nakłada się warstwowo, konieczne zatem będzie zachowanie odstępów czasowych między kolejnymi aplikacjami. 

Hydroizolacja dwukomponentowa elastyczna

Dużą zaletą hydroizolacji dwukomponentowej elastycznej jest możliwość nakładania nowej okładziny tarasu bez potrzeby skuwania starej. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku remontu tarasu lub balkonu już istniejącego. Aplikacja preparatu nie wymaga wcześniejszego gruntowania, jest to możliwe dzięki unikalnej polimerowo-cementowej recepturze, która zapewnia dyfuzję pary wodnej - konieczną dla poprawnego wysychania preparatu. Dużą wygodą jest również szybki czas schnięcia produktu i możliwość klejenia płytek już po kilku godzinach od wyschnięcia jego ostatniej warstwy. Ponadto, możemy go zastosować na niemal każdej powierzchni.