Strona główna > Porady > Zakup materiałów na własną rękę czy przez wykonawcę?

Zakup materiałów na własną rękę czy przez wykonawcę?

08 listopada 2022

Zarówno zakup materiałów budowlanych na własną rękę, jak i przez wykonawcę ma swoje dobre i złe strony, a opłacalność każdej z tych opcji zależy od różnych czynników. Zdarza się, że hurtownie oferują spore rabaty na większe zakupy dla stałych klientów i zaprzyjaźnionych firm budowlanych, które od dłuższego czasu z nimi współpracują. Wiele jednak zależy od uczciwości tych firm wobec swoich klientów, tym bardziej że klienci ci nie zawsze mają możliwość zweryfikowania ile faktycznie materiału zużyto. Kiedy zatem warto zaufać wykonawcy w kwestii zakupów budowlanych?

Gdy materiały budowlane kupujemy na własną rękę

Budowa domu stawia przed inwestorem nowe wyzwania i generuje spore koszty, czasem takie których nie przewidziano i nie uwzględniono planując inwestycję. Takie niespodziewane wydatki w trakcie prac budowlanych mogą wynikać z niewiedzy inwestora, ale mogą też być efektem zmian w projekcie czy zwyczajnie wyboru droższych materiałów. Finalnie, doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego może pochłonąć ponad połowę całkowitego kosztu. Jeśli decydujemy się na organizowanie zakupów budowlanych we własnym zakresie, musimy przygotować wcześniej listę niezbędnych materiałów budowlanych i materiałów termoizolacyjnych. Możemy również poprosić o taki wykaz koniecznych zakupów wykonawcę, aby mieć pewność że niczego nie pominiemy i wybierzemy odpowiednie produkty. Warto przy okazji zapoznać się z ofertami sklepów i hurtowni budowlanych - zdarza się, że niektóre z nich mogą oferować zniżki przy większych zakupach lub darmową dostawę w określonym promieniu od swojej lokalizacji. Zakup materiałów na własną rękę daje sporą swobodę i kontrolę nad wydatkami i całym procesem zakupowym, jednak ma to też swoje minusy - w przypadku transakcji dokonywanych przez osoby prywatne, naliczany jest wyższy podatek VAT, wynoszący 23%. 

Gdy zakup materiałów zlecamy wykonawcy

Największym plusem zlecenia zakupów budowlanych wykonawcy jest zrzucenie wszystkich obowiązków z tym związanych na ekipę budowlaną, a przez to duża oszczędność czasu i nerwów. Dodatkowo, duże firmy budowlane, wznoszące rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu domów, mają zwykle spore zniżki i rabaty u stałych dostawców. Jako prywatny inwestor możemy na tym skorzystać i dzięki temu sporo zaoszczędzić, jednak może się też okazać że cena zakupu w innej hurtowni dla prywatnego klienta może być bardzo zbliżona lub niższa pomimo różnicy 15% na podatku VAT, dlatego tak ważne jest dobre rozeznanie w ofercie. Warto też zabezpieczyć się wcześniej przed nieuczciwością wykonawcy, wnosząc do aneksu umowy wykaz wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych i materiałów do ocieplenia, precyzując takie kwestie jak rodzaj materiału, jego klasa i gatunek, a także nazwę producenta. Dzięki takiemu zabiegowi, możemy być pewni że wykonawca nie zastąpi jakościowych materiałów ich tańszymi odpowiednikami, o gorszych parametrach. Wyszczególnienie materiałów w umowie nakłada również na wykonawcę odpowiedzialność prawną za wybór niewłaściwego lub wadliwego towaru.