Strona główna > Porady > Biały czy grafitowy styropian do izolacji ścian?

Biały czy grafitowy styropian do izolacji ścian?

27 marca 2020

Styropian biały oraz grafitowy charakteryzują się różnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi, a co za tym idzie, mają zupełnie różne zastosowania. Na czym polegają te różnice?

Styropian biały vs grafitowy

Głównym aspektem różniącym te dwa rodzaje styropianu jest skład. Grafitowy styropian, nazywany również szarym, zawiera w swym składzie kompozycje grafitu, dodawane na wczesnym etapie produkcji polistyrenu. To właśnie ten składnik odpowiada za kolor styropianu grafitowego.

Porównując oba rodzaje styropianu, należy rozpatrywać je pod kątem następujących współczynników:

Przewodność cieplna

W przypadku tego współczynniku najlepsze parametry ma zdecydowanie styropian grafitowy, mogący się poszczycić współczynnikiem ciepła na poziomie 0,031-0,033 W/(mK), a więc bardzo niskim. Dla porównania, współczynnik ciepła dla białego styropianu to 0,033-0,045 W/(mK). Zgodnie z zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, do ocieplania ścian zewnętrznych należy używać płyt o współczynniku nie przewyższającym wartość 0,040 W/(mK). Mniejszy współczynnik przenikania ciepła pozwala na osiągnięcie większego oporu cieplnego, a także zapewnienie lepszej termoizolacyjności materiału. Dzięki takim osiągom, można bardzo efektywnie zredukować grubość izolacji.

Nasiąkliwość

Stopień nasiąkliwości ma szczególne znaczenie przy izolacji cokołów. W tym aspekcie wyniki obu rodzajów styropianu wyglądają podobnie, bowiem ich chłonność jest bardzo zbliżona i wynosi około 5%. Jeżeli chodzi o biały styropian, który jest obecny na rynku znacznie dłużej od grafitowego, jego parametry w przypadku niektórych odmian zostały ulepszone, co pozwala mu na osiągnięcie wyniku nawet do 2%. Takie ulepszone wersje białego styropianu - zaznaczmy, mocno zmodyfikowane  względem wersji tradycyjnej - doskonale sprawdzają się w przypadku izolacji nie tylko elewacji, ale również w strefie przyziemia oraz fundamentów.

Kolor styropianu a odporność na błędy wykonawcze

W tym przypadku styropian grafitowy jest bardziej wymagający. Jego kolor sprawia, że mocno i dość szybko się nagrzewa, co wpływa na powstawanie w jego strukturze większego naprężenia, co w efekcie może prowadzić do pękania warstw kleju. Jeżeli prace ociepleniowe prowadzone są w szczególnych warunkach, gdy elewacja jest narażona na działanie wysokich temperatur, należy tym bardziej bezwzględnie zadbać o odpowiednie zacienienie rusztowania. Pod tym względem, biały styropian jest bezpieczniejszym wyborem.

Inna sprawa, to konieczność poprzedzenia przyklejenia płyt ich przyszlifowaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku styropianu grafitowego, ponieważ odznacza się on mniejszą lepkością. Bez dostatecznego przeszlifowania jego przyczepność może okazać się niewystarczająca i w efekcie może prowadzić nawet do odspajania warstwy kleju.

Różnica w cenie

Jeżeli porównywać wyłącznie aspekt cenowy bez odniesienia do jakości i zwrotu inwestycji, z pewnością o wiele atrakcyjniejszy pod tym względem jest styropian biały. Biorąc jednak pod uwagę szereg współczynników i efektywność izolacji, prym wiedzie tu zdecydowanie styropian grafitowy. Bez wątpienia, lepsze parametry cieplne to większe korzyści użytkowe. Efektywniejsza izolacyjność wpływa na zmniejszenie zużycia energii grzewczej, a co za tym idzie - pomaga obniżyć wydatki na rachunki. Oszczędność materiałowa jest również nie bez znaczenia, dzięki niskiej przewodności ciepła, można znacząco zmniejszyć grubość izolacji nawet o kilka centymetrów. Cieńsza izolacja pozwala na użycie krótszych kołków mocujących ocieplenie, zastosowanie węższej obróbki blacharskiej, węższych parapetów oraz mniejszej głębokości ościeży okiennych (istotny wpływ na lepsze doświetlenie wnętrza).