Strona główna > Porady > Ciepły i cichy dom

Ciepły i cichy dom

27 sierpnia 2020

Zapewnienie komfortu termicznego wewnątrz budynku oraz jego właściwej izolacji akustycznej jest równie ważne, co ustalenie metrażu domu i rozmieszczenie pomieszczeń. Etap projektu oraz budowy jest najodpowiedniejszym momentem na uwzględnienie tych wszystkich istotnych kwestii.

Termiczna izolacyjność budynku

Właściwa i profesjonalnie wykonana izolacja termiczna budynku pozwala zapewnić komfortowy klimat wewnątrz, dzięki właściwej cyrkulacji powietrza i odpowiedniej temperaturze. Dobrze wybrana konstrukcja domu, stosowanie wyłącznie jakościowych materiałów budowlanych oraz izolacyjnych są gwarancją niskiego przenikania ciepła przez ściany, dach i fundamenty.  

Akustyczna izolacyjność budynku

Dobre wytłumienie budynku daje poczucie komfortu życia, a także zapewnia prywatność. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach z rozwiniętą infrastrukturą i siecią komunikacyjną, na dużych osiedlach mieszkaniowych, problem hałasu przybiera na sile i daje się we znaki. Ochrona przed hałasem jest dużym wyzwaniem dla wykonawcy. Kluczowe zdaje się tu być wykorzystanie właściwych i jakościowych materiałów budowlanych i izolacyjnych, a także duża wiedza specjalistyczna. Izolacyjność akustyczna oznacza zdolność konkretnych elementów domu do eliminowania przenoszenia się dźwięków zewnętrznych, a zatem do ich tłumienia. Dźwięki te mogą mieć różne pochodzenie, zazwyczaj dobiegają z pobliskiej ulicy lub wytwarzane są przez mieszkańców sąsiednich lokali. Droga przenoszenia się tych dźwięków może być też różna, najczęściej dobiegają one przez drzwi i przegrody, dlatego kluczowe znaczenie ma pod tym względem sposób i jakość połączenia tych elementów, a także użyte materiały.

Akustyczna izolacyjność pod kątem ścian zewnętrznych

Wybór rodzaju ścian oraz materiałów do ich budowy ma duże znaczenie dla zdolności tłumienia przez nie wszelkich dźwięków z zewnątrz. Najlepsze właściwości tłumiące mają materiały o sporej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty lub pełna cegła. Spośród materiałów izolacyjnych najlepiej z tłumieniem hałasu radzi sobie wełna mineralna, która odznacza się włóknistą strukturą.

Akustyczna izolacyjność pod kątem okien

Tradycyjne okna w wersji podstawowej nie są w stanie zapewnić odpowiedniego wyciszenia budynku. O wiele lepiej radzą sobie z tym okna wzmocnione dodatkową warstwą szyb o odpowiedniej grubości, których unikalne właściwości gwarantują dobrą izolację akustyczną. Jeżeli budynek jest położony w bardzo głośnej okolicy, na przykład w pobliżu drogi szybkiego ruchu lub obszaru kolejowego, warto wybierać okna bez nawiewników. Alternatywnie, podobną cyrkulację powietrza może zapewnić nawiewnik ścienny lub wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.

Akustyczna izolacja a rozkład pomieszczeń

Rozplanowanie pomieszczeń w budynku ma kluczowe znaczenie dla ich wytłumienia. Wszelkie głośne urządzenia w domu zaleca się trzymać z dala od sypialni, by ich praca była jak najmniej uciążliwa. Dobrym rozwiązaniem jest również ich ustawienie na ścianach zewnętrznych, by dokuczliwe dźwięki przenikały na zewnątrz. Dla lepszego wytłumienia ścian można je wyłożyć dodatkową warstwą izolacji akustycznej, najlepiej ułożoną od strony źródła dźwięku.