Strona główna > Porady > Grzyb i pleśń na poddaszu – czyli skutki niewłaściwego ocieplenia dachu budynku

Grzyb i pleśń na poddaszu – czyli skutki niewłaściwego ocieplenia dachu budynku

26 lutego 2020

Niewłaściwe przeprowadzenie prac związanych z ociepleniem dachu, a także użycie niewłaściwych materiałów lub nienależyte przygotowanie podłoża pod ocieplenie może stać się przyczyną bardzo poważnych usterek. Najczęstszą konsekwencją jest zawilgocenie ścian i płyt karton-gips na warstwie termoizolacyjnej dachu. Brak szybkiej reakcji może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na zawilgoconej powierzchni.

Właściwa wentylacja dachu

Przygotowanie dachu do prac termoizolacyjnych polega przede wszystkim na sprawdzeniu jego stanu. Niezwykle ważna jest ocena stanu drewnianej konstrukcji dachu w celu wykluczenia obecności pleśni i grzybów, uszkodzeń mechanicznych (np. pęknięcia, zgięć), obecności owadów, a także ewentualnych zacieków.

Należy również zapewnić odpowiednią wentylację nad warstwą izolacyjną. W tym celu warto zrobić wloty powietrza cyrkulacyjnego w okapie oraz wylotów w pokryciu, a w przypadku dachu pokrytego papą, gontem bitumicznym czy blachodachówką, konieczne mogą się okazać gąsiory wentylacyjne. Wszystkie te zabiegi przyczyniają się do właściwego odprowadzenia wilgoci z połaci dachu na zewnątrz. Oczywiście, należy zaznaczyć, ze ich efektywność zależy w dużej mierze od szczelności samego dachu, który powinien być położony starannie, bez jakichkolwiek szpar i prześwitów.

Zawilgocona lub, w skrajnych przypadkach, pokryta grzybem i pleśnią warstwa termoizolacyjna stanowi poważny problem nie tylko dla zdrowia, ale też dla całej konstrukcji dachu. Długo utrzymująca się wilgoć na poziomie konstrukcyjnym, może przyczyniać się do stopniowego uszkadzania się więźby.

Odpowiednia izolacja okien dachowych

Powierzchnia wokół okien jest najbardziej narażona na powstawanie mostków termicznych. Zwłaszcza okna dachowe są bezpośrednio narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, dlatego odpowiednia izolacja wokół nich jest warunkiem koniecznym. Innym problemem okien dachowych może być ich zbytnia szczelność. Szczelny dach i zbyt szczelne okna często są przyczyną powstawania skroplin. Przy nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia, wilgoć nie mając ujścia na zewnątrz osadza się na ścianach i suficie, czego skutkiem może być najczęściej rozwój grzybów i pleśni.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy zapobieganiu utrzymywaniu się nadmiernego zawilgocenia ścian na poddaszu, odpowiednia wentylacja dachu to podstawa. Warto jednak zwrócić również uwagę na kilka innych kwestii. 

  • Wybierając okna, zadbajmy o to, by były one wyposażone w nawiewniki.
  • Wnęka okienna powinna mieć odpowiednią budowę, górna i dolna ściana powinny być ustawione skośnie – zapewni to właściwą cyrkulację powietrza wokół okna.
  • Bezpośrednio pod oknem powinny być umieszczone grzejniki – zniweluje to proces skraplania się pary wodnej na powierzchni okna.
  • Odpowiednia paroizolacja poddasza przez ułożenie folii paroizolacyjnych w przestrzeni między warstwą ociepleniową a wykończeniową – stanowi skuteczną ochronę przed szybką ucieczką pary wodnej na zewnątrz (ochrona więźbi).