13 czerwca 2021
Ocieplenie dachu i poddasza to ważny moment termoizolacji budynku, równie ważny co izolacja ścian zewnętrznych. Nieocieplony lub niedostatecznie ocieplony dach oznacza ucieczkę ciepła nawet do 30%, a konsekwencją tego jest wychładzanie się wnętrza i konieczność zrekompensowania tych strat przez większe zużycie energii grzewczej. Budynek staje się w efekcie drogi w eksploatacji, co przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób najefektywniej ocieplić dach i poddasze?
Termoizolacja dachu to cały zakres prac, obejmujący zarówno określenie rodzaju materiału do izolacji, jego montaż, jak i właściwe zabezpieczenie warstwy izolacyjnej. Efektywna izolacja powinna mieć określone parametry techniczne, które zagwarantują ograniczenie ucieczki ciepłego powietrza do minimum, co przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie strat energii grzewczej. Kolejne zaostrzenia co do współczynnika przewodzenia ciepła warstwy izolacyjnej idą w parze z innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie termomodernizacji i służą zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynku.
Planując ocieplanie dachu i poddasza, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na grubość warstwy izolacyjnej. Nie zawsze grubość tej warstwy idzie w parze z efektywnością. Jeśli dany produkt nie spełnia obowiązujących wymogów w kwestii przenikania ciepła, oczywiście możemy rozważyć zastosowanie grubszej warstwy izolacji lub wybrać inny materiał o znacznie lepszych parametrach, pozwalający na uzyskanie cieńszej warstwy izolacyjnej (co ma największe znaczenie w przypadku ocieplania poddasza o niewielkim metrażu). Równie istotny jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda - im niższa jest jego wartość, tym pewniejsza ochrona przed uciekającym ciepłem. Warto również sprawdzić takie parametry, jak wytrzymałość mechaniczna, odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych, a także stopień palności i izolacyjność akustyczna. Te wszystkie parametry znajdziemy na opakowaniu każdego produktu i są one gwarantowane przez producenta.
Wełna mineralna to z całą pewnością najpopularniejszy materiał izolacyjny stosowany do ocieplania dachu. Za jej popularnością stoi świetna efektywność, doskonałe parametry, dostępność i nieskomplikowany montaż. Do izolacji termicznej poddasza używa się wełny skalnej lub szklanej, najlepiej w postaci mat. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim koszt zakupu materiałów, a także łatwość cięcia na dowolne odcinki do wypełniania nawet najmniejszych odstępów pomiędzy krokwiami. Są one niezwykle elastyczne, dzięki czemu mamy pewność, że warstwa izolacyjna jest naprawdę szczelna. Wełna ma bardzo dobre właściwości przepuszczania pary wodnej, co oznacza utrzymanie poziomu suchości drewnianej konstrukcji dachu na stałym poziomie. Ponadto, jest to materiał całkowicie niepalny, tworzący dla drewnianej więźby bardzo skuteczną barierę. Największą jednak zaletą wełny mineralnej jest jej niewielki ciężar, co jest równoznaczne z mniejszym obciążeniem połaci dachu.
Do ocieplania dachu i poddasza stosuje się również styropian, a właściwie płyty styropianowe, których charakterystyczne podłużne nacięcia znacznie zwiększają elastyczność warstwy izolacyjnej. Płyty styropianowe najczęściej produkuje się ze styropianu grafitowego, który odznacza się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Biały styropian można wykorzystać z powodzeniem do ocieplenia podkrokwiowego. Do powierzchni szczególnie narażonych na działanie wilgoci, oddziaływanie zmiennych temperatur i duże obciążenie zaleca się stosowanie styropianu XPS na bazie styroduru. Ten produkt odznacza się większą gęstością i twardością, a także mniejszą nasiąkliwością.