Strona główna > Porady > Termomodernizacja na własną rękę - czy na pewno oszczędność?

Termomodernizacja na własną rękę - czy na pewno oszczędność?

20 wrzesnia 2020

Ocieplenie budynku niesie same korzyści zarówno w kwestii komfortu użytkowania budynku, jak i oszczędności dla budżetu domowego. Pomimo tego, że taka inwestycja jest dość kosztowna, to w dłuższej perspektywie pozwala realnie obniżyć koszty eksploatacji budynku. Szczelny, suchy i dobrze wytłumiony dom to główne rezultaty fachowo wykonanej termomodernizacji.

Ze względu na dość wysoki koszt inwestycji, jaką jest termomodernizacja, zdarza się że właściciele budynków decydują się na jej wykonanie na własną rękę. Taka decyzja jest, niestety, bardzo ryzykowna, ponieważ bez fachowej wiedzy i odpowiedniego przygotowania, można popełnić szereg błędów, których naprawienie może być bardzo kosztowne. W czasie prac termomodernizacyjnych niezwykle ważna jest etapowość. Pominięcie któregoś z etapów lub wykonanie go w nieodpowiednim czasie, może mieć katastrofalne skutki dla całej inwestycji.

Fachowa termomodernizacja, czyli jaka?

Termomodernizacja jest niezwykle trudnym i żmudnym procesem. Wszelkie prace poprzedzone są analizą stanu technicznego budynku, specyfiki jego konstrukcji i zastosowanej technologii budowy oraz sporządzenia na jej podstawie profesjonalnego projektu termomodernizacji. Odpowiednie przygotowanie ścian przez osuszanie, oczyszczanie, wyrównywanie i gruntowanie jest absolutną podstawą. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można układać warstwę izolacyjną. Dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych należy do osoby, specjalizującej się w tym zakresie i na co dzień wykonującej tego typu prace. 

Co ryzykujemy, ocieplając budynek na własną rękę?

Osoby, nie mające fachowej wiedzy i nie wykonujące prac termomodernizacyjnych na co dzień, w żadnym wypadku nie powinny się ich podejmować. Niekontrolowana ucieczka ciepła przez ściany i dach, zawilgocenie ścian zewnętrznych, powstawanie ognisk grzybów i pleśni, a w skrajnych przypadkach nawet niszczenie konstrukcji budynku to główne konsekwencje nieprawidłowej termomodernizacji. W przypadku prowadzenia prac ociepleniowych bez odpowiedniego fachowego przygotowania i doświadczenia, ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych jest bardzo duże, a ich konsekwencje są bardzo odczuwalne.

Najczęstsze błędy wykonawcze to:

  • niewłaściwe zabezpieczenie budynku,
  • nieumiejętne przygotowanie podłoża,
  • niedokładne nakładanie warstwy izolacyjnej,
  • nieprawidłowe mocowanie płyt styropianowych.