Strona główna > Porady > Czy każdy budynek warto ocieplić?

Czy każdy budynek warto ocieplić?

ocieplenie budynkuOcieplenie budynku wydaje się być w obecnych czasach oczywistą sprawą. Już na wczesnym etapie budowy domu bierzemy pod uwagę jego późniejszą termoizolację, nie zastanawiając się właściwie nad poziomem korzyści jakie niesie ze sobą. W praktyce, nie każde ocieplenie gwarantuje ciepłochronność budynku i zapewnia ograniczenie wydatków na jego ogrzanie. Kluczowy staje się moment wyboru technologii termoizolacji lub termomodernizacji, które należy dostosować do specyfiki ścian zewnętrznych budynku.

Ucieczka ciepła przez ściany budynku nieocieplonego

Domy budowane w starej technologii, nawet jeśli są ocieplone, nie zapewniają odpowiedniej ciepłochronności i właściwej cyrkulacji powietrza. Prace ociepleniowe prowadzono wówczas zgodnie z nieaktualną wiedzą, a materiały produkowano na podstawie nieobowiązujących już norm. Wszystko to znacząco wpływało na wymierne korzyści z termoizolacji. Budynki z zachowanym starym ociepleniem tracą bardzo duże ilości ciepła, a roczny koszt ucieczki ciepła w domu jednorodzinnym może wynieść nawet ponad 2500 złotych.

Obniżenie przenikania ciepła przez położenie właściwej izolacji, pozwoli obniżyć utratę energii trzykrotnie. W tej sytuacji koszt inwestycji związanej z termoizolacją budynku może zwrócić się po dziesięciu latach. Ocieplenie budynku o ścianach charakteryzujących się nieznacznym przenikaniem ciepła przynosi również dobre rezultaty, mimo że jego koszt zwraca się o wiele dłużej.

Ocieplenie starego budynku – czy warto?

Budynki ocieplone kilkanaście lat temu mogą mieć niewystarczającą grubość warstwy izolacji, niezgodną z obecnie obowiązującymi normami, przez co nie chronią skutecznie przed utratą ciepła. Istnieje możliwość montażu nowego ocieplenia na istniejącym, bez potrzeby jego usuwania i kucia tynku, jednak pod warunkiem dostatecznie dobrego stanu technicznego ścian oraz starego ocieplenia. To doskonały sposób zminimalizowania kosztów związanych z pracami termoizolacyjnymi, gdyż wyklucza potrzebę usuwania starej izolacji. W przypadku konieczności usunięcia starej warstwy ociepleniowej koszty te znacznie rosną i mogą bardzo podwyższyć całkowity wartość inwestycji związaną z modernizacją budynku.

Właściwy wybór technologii kluczem do sukcesu

Wybór technologii i sposobu ocieplenia budynku ma kluczowe znaczenie i zależy od specyfiki i stanu budynku. Zasadniczo mamy możliwość ocieplenia budynku metodą lekką mokrą lub metodą lekką suchą.

Pierwszy sposób ocieplenia polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych warstwy ociepleniowej w postaci płyt styropianowych lub wełny mineralnej, a następnie pokryciu tej powierzchni cienkowarstwowym tynkiem. Niestety w przypadku tej motody łatwo o błędy wykonawcze, które są widoczne często dopiero po latach, wymaga ona również dostosowania prac do warunków atmosferycznych.

Drugi sposób ocieplenia polega na montażu warstwy izolacyjnej do ścian za pomocą gwoździ, wkrętów lub kołków. Zaletą tej metody jest możliwość przeprowadzenia prac w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od pory roku.

Do ocieplenia budynku możemy zastosować płyty styropianowe lub wełnę mineralną, różniące się między sobą właściwościami izolacyjnymi, dźwiękochłonnością, stopniem pochłaniania wilgoci i łatwopalności, a także ceną. Oczywiście wybór materiałów musi być podyktowany przyjętą technologią i uwzględniać stan podłoża. Warto wybierać materiały u sprawdzonych producentów, co zapewni ich długą żywotność i zagwarantuje wysoką jakość, a także komfort pracy.