Strona główna > Porady > Na co zwrócić uwagę, wybierając producenta styropianu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając producenta styropianu?

14 czerwca 2023

Producenci materiałów izolacyjnych oferują szeroki wybór płyt styropianowych do wykonania warstwy izolacyjnej budynku. Różnice między nimi wynikają przede wszystkim z różnych parametrów cieplnych, co przekłada się oczywiście na cenę zakupu. O ile dla prywatnego odbiorcy dobra izolacyjność jest jednym z podstawowych czynników decydującym o wyborze, o tyle dla niektórych inwestorów budowlanych decyzja ta jest podyktowana przede wszystkim niższą ceną, za którą nie zawsze stoi dobra jakość. Co należy sprawdzić, wybierając producenta styropianu?

Sprawdź oznaczenia produktu i certyfikaty

Każdy producent styropianu, zrzeszony w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu, jest zobowiązany do udostępnienia deklaracji zgodności swoich produktów z obowiązującymi normami, a także wszelkich atestów higienicznych. Informacje te powinny być umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu lub zawarte w dokumentacji danego produktu. Wszelkie nadużycia i uchylanie się od zamieszczenia parametrów w karcie produktu lub wprowadzanie Klientów w błąd, mogą zostać w łatwy sposób zweryfikowane w drodze kontroli zewnętrznej.

W razie ewentualnych wątpliwości w ocenie jakości styropianu, warto zwrócić uwagę na zgodność parametru ciężaru, podanym na etykiecie produktu, ze stanem faktycznym. Waga styropianu ma bezpośrednie przełożenie na wytrzymałość materiału, a także na jego izolacyjność. Gęstość produktu, mieszcząca się w granicach normy, świadczy o bardzo dobrych parametrach technicznych. Mniejsza wartość gęstości materiału, w porównaniu z wartością deklarowaną przez producenta, może oznaczać zaniżoną ilość wykorzystanego surowca i niższe parametry izolacyjne produktu. Warto przy tym zweryfikować, czy oferowany styropian znajduje się w oryginalnym opakowaniu wraz z dołączoną etykietą zawierającą dokładną specyfikację produktu i wszelkie niezbędne certyfikaty, potwierdzające jakość i zgodność z normą techniczną.

Płyty styropianowe marki Termo Organika

Termo Organika to jeden z największych producentów płyt styropianowych w Polsce. Na rynku dociepleń jest obecny od ponad 20 lat, dostarczając najwyższej jakości płyty styropianowe (np. Termo Organika - Silver Fasada), a od przeszło 10 lat również Kompletny System Ociepleń Ścian zewnętrznych ETICS. To niewątpliwy lider w sprzedaży materiałów termoizolacyjnych, czego dowodzą wyniki - ponad 15 milionów m2 ociepleń sprzedawanych rocznie nie tylko na rynku polskim. Termo Organika, jako jedna z nielicznych firm w Polsce, może się pochwalić Rekomendacjami Technicznymi Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), które potwierdzają wysoką jakość oferowanych materiałów termoizolacyjnych.

Płyty styropianowe marki Knauf

Firma Knauf to niemiecki producent materiałów budowlanych, obejmujących nie tylko systemy ociepleń, ale również systemy tynkarskie, systemy suchej zabudowy, chemię budowlaną, a nawet maszyny i narzędzia budowlane. Koncern może się pochwalić 220 fabrykami w różnych częściach świata i średnią roczną sprzedażą w wysokości 6,4 miliarda euro. Styropian budowlany marki Knauf (np. Knauf Therm - Expert Hydro F 100 0,035) odznacza się wyjątkowymi cechami, a co najważniejsze posiada szereg certyfikatów potwierdzających zgodność z normami. Dzięki bardzo niskiej emisji pyłu PM2.5 i PM10 oraz emisji LZO/VOC do pomieszczeń poniżej dopuszczalnych poziomów EU, jest całkowicie bezpieczny w czasie montażu i użytkowania.

Płyty styropianowe marki Kabex

Firma Kabex wyspecjalizowała się w sprzedaży i wykonywaniu systemów ociepleń, oferując szeroki wachlarz materiałów budowlanych i chemii budowlanej - od farb elewacyjnych i tynków aż po wełnę mineralną i styropian. To również znany producent systemów ociepleń, wypuszczanych na rynek pod własną marką. Produkowane przez niego płyty styropianowe są przeznaczone do wykonywania izolacji cieplnej ścian oraz ociepleń fasad (Kabex - Fasada λ 40), a także dachu i podłogi (Kabex - Expert Fasada Dach Podłoga EPS 70 ƛ 31 czy Kabex - Dach Podłoga EPS 80 ƛ 37). Dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym, pozwalają osiągnąć lepsze efekty izolacji cieplnej. Zewnętrzny system ociepleń ETICS na bazie styropianu KabexTERM posiada Krajowy Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji.