12 wrzesnia 2023
Sposób ułożenia warstwy ocieplenia na elewacji ma fundamentalne znaczenie dla efektów termomodernizacji budynku. Jakość zastosowanych materiałów termoizolacyjnych to niezwykle ważny czynnik, choć nie jedyny - aby ocieplenie spełniało swoją funkcję, równie istotne jest użycie to montażu styropianu właściwych narzędzi i odpowiedniej chemii budowlanej.
Najlepszym rozwiązaniem dla inwestora jest wybór kompletnego systemu ocieplenia, czyli zestawu elementów potrzebnych do wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych. Największą zaletą takiego systemu jest oszczędność czasu, który inwestor musiałby poświęcić na samodzielne skompletowanie wszystkich materiałów termoizolacyjnych, a także pewność że wszystkie elementy systemu są ze sobą całkowicie kompatybilne, bo pochodzą od jednego producenta. Takie rozwiązanie jest zalecane przez fachowców i ekspertów w dziedzinie termoizolacji jako gwarancja efektywnej pracy całego układu i trwałości wszystkich jego elementów, a co za tym idzie - obniżenia kosztów ogrzania domu i podwyższenia jego energooszczędności.
System ocieplenia składa się z niezbędnych do termoizolacji materiałów i akcesoriów, w których skład wchodzą:
Planując termoizolację budynku styropianem lub wełną mineralną, należy również pamiętać o przygotowaniu odpowiednich narzędzi i akcesoriów, bez których montaż systemu ocieplenia nie byłby możliwy lub byłby bardzo utrudniony. Niezbędne będą:
Wymiary styropianu to nie jedyny czynnik, który przesądza o wyborze konkretnego produktu. Niezwykle ważne są oznaczenia na opakowaniu, zawierające nie tylko zgodność z obowiązującymi normami budowlanymi, ale również podstawowe parametry. Z punktu widzenia bezpieczeństwa montażu i użytkowania, istotna jest też informacja, czy dany produkt przeszedł atesty higieniczne. Warto wybierać styropian o dużej gęstości i odpowiednio niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda, co przekłada się bezpośrednio na wytrzymałość i izolacyjność warstwy ocieplenia. W zależności od przeznaczenia, styropian może odznaczać się różnymi cechami. Do izolacji fundamentów stosuje się styropian hydrofobowy, np. Termo Organika - Gold fundament, charakteryzujący się niską nasiąkliwością i wysoką odpornością na ściskanie. Styropian do ocieplania ścian zewnętrznych, np. Kabex - Fasada λ 40, natomiast powinien odznaczać się wysoką twardością i znaczną wytrzymałością na rozciąganie.