Strona główna > Porady > Ocieplenie na istniejącym ociepleniu - czy to możliwe?

Ocieplenie na istniejącym ociepleniu - czy to możliwe?

04 maja 2021

Zdarza się, że ocieplenie wykonane wiele lat temu nie jest wystarczająco efektywne, co może wynikać z gorszych parametrów użytych wówczas materiałów izolacyjnych. W celu poprawy jej skuteczności i wyglądu, nie zawsze konieczny jest demontaż istniejącego ocieplenia, czasem problem może rozwiązać nałożenie na nie nowej warstwy izolacyjnej. W jakich przypadkach jest to możliwe i na co należy zwrócić uwagę?

Ocena stanu technicznego to podstawa

Stare ocieplenie nie zawsze oznacza, że jest ono wadliwe. Jeśli jest ono w dobrym stanie technicznym, nie ma potrzeby demontażu, a jedynie docieplenia przez ułożenie nowej warstwy materiału. Konieczna jest w tym celu bardzo szczegółowa ocena systemu już istniejącego, a także podłoża na którym się znajduje. Ocena ta powinna obejmować nie tylko stan bieżącej izolacji, ale też jej nośności i stabilności. Wszelkie wady w montażu starej warstwy izolacji i ewentualne odspojenia od ściany wykluczają dalsze prace. Podłoże, na którym planujemy montaż docieplenia, powinno być spójne i dobrze utrzymane. Takie oceny dokonują wyłącznie rzeczoznawcy, którzy określają nie tylko stan techniczny starej izolacji, ale również sprawdzają jej zgodność z założeniami instrukcji technicznej i projektowej.

Wybór materiału izolacyjnego

Wybór materiału izolacyjnego zależy od materiału, który pierwotnie zastosowano. W związku z tym, jeśli w istniejącym systemie zastosowano styropian, kolejna warstwa powinna być również wykonana ze styropianu. Podobna zasada obowiązuje w przypadku ocieplenia z wełny mineralnej

Co do grubości nowej izolacji, jest ona ściśle uzależniona od grubości muru i dotychczasowej warstwy izolacji. Zdarza się, że po osiągnięciu określonej wartości, dalsze pogrubianie nowej izolacji nie tylko nie przynosi lepszego efektu, ale staje się zupełnie nieopłacalne. Wybierając odpowiedni materiał izolacyjny, należy pamiętać o sprawdzeniu oznaczenia, czy dany produkt można zastosować jako kolejny system termoizolacyjny. Produkty takie posiadają odpowiednią aprobatę techniczną, co oznacza, że są bezpieczne i nie obciążają zbytnio całej konstrukcji.

Montaż nowej warstwy ocieplenia

Docieplanie istniejącej warstwy izolacyjnej wiąże się najczęściej z koniecznością mocowania mechanicznego i dodatkowego klejenia. Użyte materiały montażowe mają zapewnić pożądaną wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania, a także dokładny montaż kolejnej warstwy izolacyjnej. Do łączenia obu warstw służą tak zwane łączniki z wbijanym trzpieniem stalowym, które powinny przechodzić przez te warstwy aż do podłoża. Zasadniczo, liczba tych łączników na metr kwadratowy nie powinna być mniejsza niż sześć sztuk. Szczególnej uwagi wymagają obszary najbardziej narażone na podmuchy wiatru i nawałnice, zaleca się ich wzmocnienie poprzez zwiększenie ilości mocowań.

Docieplenie istniejącej już warstwy izolacji termicznej wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego przygotowania technicznego. Nowa warstwa nie powinna nadmiernie obciążać całego systemu termoizolacji, ponieważ może to doprowadzić do odpadnięcia całości ocieplenia.