Strona główna > Porady > Ogrzewanie podłogowe a grubość styropianu

Ogrzewanie podłogowe a grubość styropianu

13 listopada 2023

Pod względem kosztu inwestycji, ogrzewanie podłogowe może być dwukrotnie droższe od montażu tradycyjnych grzejników, a mimo to jest wciąż chętnie wybierane nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale i w budynkach wielorodzinnych czy usługowych. Równy rozkład temperatur w pomieszczeniach, równomierne oddawanie ciepła, oszczędność energii sięgająca 15% rocznie to tylko niektóre korzyści z wyboru tej innowacyjnej technologii. Aby zapewnić właściwą pracę ogrzewania podłogowego, należy ocieplić posadzkę odpowiedniej grubości styropianem.

Zalety ogrzewania podłogowego

Różnice między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym wynikają nie tylko ze sposobu prowadzenia instalacji, ale również - a może przede wszystkim - ze sposobu przekazywania ciepła i efektywności jego rozprowadzania. Rzeczywiście, ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, przy czym wyższa temperatura utrzymuje się na poziomie podłogi, a nie - jak w przypadku grzejników - na poziomie głowy i wyżej. Takie efektywne rozprowadzanie ciepła i jego równomierne oddawanie na całej powierzchni ogrzewanego budynku przynosi również konkretne oszczędności energii, dochodzące nawet do 15% w ciągu roku. Dodatkowo, z takiego rozwiązania płyną również korzyści zdrowotne, zwłaszcza dla alergików, a to ze względu na mniejszą ilość kurzu w powietrzu i większą wilgotność.

Rola izolacji termicznej przy ogrzewaniu podłogowym

Podłoga jest z pewnością elementem budynku najbardziej narażonym na obciążenia. Ponadto, na poziomie gruntu dochodzi do największych strat ciepła - nawet do 10% przy całkowitym braku izolacji. Z tego względu ułożenie styropianu pod ogrzewaniem podłogowym nabiera szczególnego znaczenia i jest podstawowym zadaniem inwestora. Dopiero po montażu warstwy izolacyjnej ze styropianu zaleca się montaż rurek, rozprowadzających wodę, a następnie ułożenie wylewki.

Montaż ogrzewania podłogowego należy zaplanować już na etapie projektowania budynku, aby odpowiednio wcześnie przewidzieć potrzebną ilość miejsca pod daną instalację. W projekcie powinny się znaleźć takie podstawowe informacje, jak rodzaj czy ilość styropianu, niezbędnego do ułożenia izolacji termicznej pod instalację ogrzewania podłogowego.

Rodzaj i grubość styropianu

Wybierając materiał termoizolacyjny pod ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę czy konkretny produkt jest przeznaczony do zastosowania na podłodze. Odpowiednie oznaczenie na opakowaniu styropianu daje pewność, że ma on właściwą gęstość, gwarantującą dużą odporność na obciążenia. Kabex - Dach Podłoga EPS 80 ƛ 37 jako styropian posadzkowy wykazuje wytrzymałość na spore obciążenia, odkształcenia i zginanie, a do tego charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ ≤ 0,037, dzięki czemu dobrze trzyma ciepło, uniemożliwiając mu ucieczkę na zewnątrz. Ustalając grubość warstwy styropianu, należy wziąć pod uwagę kwestię jej umiejscowienia - na poziomie gruntu minimalna warstwa styropianu powinna wynosić około 9 cm, nad pomieszczeniem nieogrzewanym - około 8 cm, natomiast nad pomieszczeniem ogrzewanym - około 3 cm. Należy przy tym pamiętać, że rodzaj, grubość i współczynnik przewodzenia ciepła warstwy izolacyjnej powinny być dobierane indywidualnie do konkretnej instalacji grzewczej, a kluczowe informacje na ten temat powinny się znaleźć w profesjonalnie wykonanym projekcie. Tylko wówczas możemy być pewni, że grubość warstwy styropianu jest właściwa, a jej parametry cieplne zapewniają spodziewaną efektywność.