Strona główna > Porady > Podstawy ocieplenia budynku

Podstawy ocieplenia budynku

22 grudnia 2019

styropian do ocieplenia budynkuProfesjonalne ocieplenie budynku to praca etapowa, a jej powodzenie zależy od właściwego rozłożenia w czasie tych etapów. Odpowiednia izolacja gwarantuje wiele korzyści, dzięki którym w stosunkowo krótkim czasie następuje zwrot kosztów inwestycji. Decydując się na ocieplenie budynku, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża pod izolację, zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały izolacyjne i wybrać odpowiednią dla siebie technologię ocieplenia.

Kiedy ocieplać budynek i jak przygotować podłoże

Przystąpienie do termoizolacji elewacji budynku jest możliwe po odpowiednim zabezpieczeniu ścian przed ewentualnym zawilgoceniem. Dach, ogniomury, balkony i tarasy, schody zewnętrzne, system orynnowania to części budynku szczególnie narażone na działanie wilgoci. Błędem jest przystępowanie do prac związanych z ociepleniem budynku bez uprzedniego osuszenia jego elewacji. Równie ważne jest staranne oczyszczenie ścian dla lepszej przyczepności kleju do płyt styropianowych, a także wyrównanie ich przez nałożenie cementowej zaprawy wyrównawczej oraz pomalowanie preparatem gruntującym, co nie tylko wyrówna powierzchnię, ale też zmniejszy jej chłonność.

Technologia ocieplania ścian

Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby ocieplania elewacji, ocieplanie metodą lekką mokrą (ETICS) oraz metodą lekką suchą. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku izolację umieszcza się między murem nośnym a osłonowym. W przypadku metody lekkiej mokrej izolacja w postaci styropianu lub wełny mineralnej jest mocowana do odpowiednio przygotowanego podłoża za pomocą kleju i pokrywa się najczęściej tynkiem cienkowarstwowym. Wadą tej metody jest możliwość przeprowadzenia wszelkich prac w ściśle określonych warunkach atmosferycznych przy temperaturze 5-25 stopni Celsjusza. Metoda lekka sucha polega na ułożeniu izolacji (zazwyczaj w postaci wełny mineralnej) między listwami rusztu, który pełni rolę szkieletu podtrzymującego warstwę izolacyjną oraz elewacyjną. W tym przypadku wszelkie prace są przeprowadzane mechanicznie, przy użyciu śrub, gwoździ i kołków. Niewątpliwą zaletą metody lekkiej suchej jest możliwość wykonywania prac izolacyjnych przy każdej pogodzie.

Zalety ocieplenia budynku

Przez nieocieplone ściany lub wadliwie ocieplone może uciekać nawet 20-35 % ciepła ze środka budynku. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna elewacji znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku, zapewnia lepszą szczelność ścian i paroprzepuszczalność, co chroni przed powstawaniem pleśni wewnątrz budynku, poprawia również wygląd samej elewacji. Obniżenie zużycia ogrzewania wpływa korzystnie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, co ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.

Pęknięcia tynku na elewacji - przyczyny i sposoby naprawy

Pęknięcia tynku na elewacji, podobnie jak w przypadku powstałych pęknięć na ścianach wewnętrznych, mogą mieć różne podłoża, a ich ustalenie ma niezwykle ważne znaczenie. Im szybciej wyeliminujemy problem, tym większe szanse na uratowanie konstrukcji budynku. Mogą one być efektem błędów na etapie wykonawstwa lub po prostu następstwem naturalnego procesu starzenia się elewacji wskutek upływającego czasu.

Czytaj artykuł

Kosztorys budowlany - dlaczego warto go sporządzić?

Każda inwestycja wymaga bardzo skrupulatnego rozpisania koniecznych wydatków i nie inaczej jest w przypadku budowy domu. Kosztorys budowlany, bo o nim mowa, to obok projektu budynku jeden z kluczowych dokumentów, bez którego rozpoczęcie budowy byłoby trudne lub po prostu niemożliwe. Pozwala on na oszacowanie kosztów budowy z doprecyzowaniem wydatków na technologię, robociznę, materiały i sprzęt, a także ustalenie harmonogramu prac.

Czytaj artykuł

Co trzeba wiedzieć o izolacji nakrokwiowej dachu?

Profesjonalne ocieplenie dachu oznacza zmniejszenie kosztów ogrzania budynku, co z kolei bezpośrednio przekłada się na konkretne oszczędności oraz przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Nowoczesne materiały termoizolacyjne używane do izolacji stropodachu wykazują dużą odporność na silne promieniowanie UV, a także na intensywne opady atmosferyczne oraz bardzo niskie wartości temperatury. Zastosowanie rozwiązania izolacji nakrokwiowej pozwala ocieplić dach od zewnątrz, eliminując prowadzenie prac wewnątrz budynku.

Czytaj artykuł