22 grudnia 2019
Profesjonalne ocieplenie budynku to praca etapowa, a jej powodzenie zależy od właściwego rozłożenia w czasie tych etapów. Odpowiednia izolacja gwarantuje wiele korzyści, dzięki którym w stosunkowo krótkim czasie następuje zwrot kosztów inwestycji. Decydując się na ocieplenie budynku, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża pod izolację, zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały izolacyjne i wybrać odpowiednią dla siebie technologię ocieplenia.
Przystąpienie do termoizolacji elewacji budynku jest możliwe po odpowiednim zabezpieczeniu ścian przed ewentualnym zawilgoceniem. Dach, ogniomury, balkony i tarasy, schody zewnętrzne, system orynnowania to części budynku szczególnie narażone na działanie wilgoci. Błędem jest przystępowanie do prac związanych z ociepleniem budynku bez uprzedniego osuszenia jego elewacji. Równie ważne jest staranne oczyszczenie ścian dla lepszej przyczepności kleju do płyt styropianowych, a także wyrównanie ich przez nałożenie cementowej zaprawy wyrównawczej oraz pomalowanie preparatem gruntującym, co nie tylko wyrówna powierzchnię, ale też zmniejszy jej chłonność.
Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby ocieplania elewacji, ocieplanie metodą lekką mokrą (ETICS) oraz metodą lekką suchą. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku izolację umieszcza się między murem nośnym a osłonowym. W przypadku metody lekkiej mokrej izolacja w postaci styropianu lub wełny mineralnej jest mocowana do odpowiednio przygotowanego podłoża za pomocą kleju i pokrywa się najczęściej tynkiem cienkowarstwowym. Wadą tej metody jest możliwość przeprowadzenia wszelkich prac w ściśle określonych warunkach atmosferycznych przy temperaturze 5-25 stopni Celsjusza. Metoda lekka sucha polega na ułożeniu izolacji (zazwyczaj w postaci wełny mineralnej) między listwami rusztu, który pełni rolę szkieletu podtrzymującego warstwę izolacyjną oraz elewacyjną. W tym przypadku wszelkie prace są przeprowadzane mechanicznie, przy użyciu śrub, gwoździ i kołków. Niewątpliwą zaletą metody lekkiej suchej jest możliwość wykonywania prac izolacyjnych przy każdej pogodzie.
Przez nieocieplone ściany lub wadliwie ocieplone może uciekać nawet 20-35 % ciepła ze środka budynku. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna elewacji znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku, zapewnia lepszą szczelność ścian i paroprzepuszczalność, co chroni przed powstawaniem pleśni wewnątrz budynku, poprawia również wygląd samej elewacji. Obniżenie zużycia ogrzewania wpływa korzystnie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, co ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.
Właściwie zaplanowane docieplenie budynku to klucz do oszczędności energii oraz podniesienia komfortu termicznego wewnątrz obiektu. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na powodzenie prac dociepleniowych, jest dobór odpowiedniej pory roku. Warunki atmosferyczne mogą znacząco oddziaływać na trwałość i jakość wykonanej izolacji. W artykule wyjaśnimy, dlaczego wiosna i jesień są optymalnymi okresami do realizacji tego typu inwestycji oraz jakie zagrożenia niosą prace przeprowadzane zimą i latem.
Docieplanie budynków to inwestycja, która przynosi liczne korzyści zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i oszczędności energii. Mimo to, wciąż funkcjonuje wiele mitów i nieporozumień na ten temat. Często prowadzą one do decyzji, które mogą wpłynąć negatywnie na jakość wykonania prac termomodernizacyjnych lub całkowicie zniechęcić inwestorów do przeprowadzenia tego rodzaju działań. W niniejszym artykule postaramy się obalić najczęstsze mity dotyczące docieplania budynków, wyjaśniając przy tym fakty i wskazując, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich rozwiązań.
Ocieplenie budynku to jedna z kluczowych inwestycji, która nie tylko poprawia komfort życia mieszkańców, ale także ma istotny wpływ na wartość nieruchomości. W dzisiejszym artykule poradnikowym przedyskutujemy temat wpływu ocieplenia na wartość domu lub mieszkania, a także zastanowimy się jak ocieplenie wpływa na koszty eksploatacji nieruchomości.