22 sierpnia 2023
Grubość i rozmiar styropianu to nie jedyne różnice między poszczególnymi rodzajami tego popularnego materiału ociepleniowego. Istnieje szereg innych parametrów, mających zasadniczy wpływ na efektywność termoizolacji budynku. Mowa tu nie tylko o współczynniku przewodzenia czy gęstości, ale również o odporności na ściskanie oraz wysokie temperatury. W zależności od przeznaczenia materiału, możemy też mówić o dwóch rodzajach płyt styropianowych, różniących się budową i kształtem, styropianie frezowanym i styropianie gładkim.
Parametry styropianu frezowanego i styropianu gładkiego mogą być podobne lub nawet takie same, nie należy ich zatem różnicować pod kątem składu. Jedyne różnice między nimi wynikają wyłącznie z kształtu i budowy obu materiałów.
Zastosowanie frezowania na powierzchni styropianu umożliwia przeprowadzenie montażu na zakładkę, zapobiegającego powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc podatnych na zwiększoną utratę ciepła, powstających zwykle w miejscu łączenia różnych elementów konstrukcyjnych. Płyty styropianu frezowanego mają charakterystyczne kilkucentymetrowe wcięcia i wypustki na brzegach. Taka konstrukcja przypomina wyglądem dwie nałożone na siebie płyty, które odznaczają się lekkim przesunięciem, dzięki temu ułożone na ocieplanej powierzchni płyty styropianu frezowanego nie nachodzą na siebie, przez co zostaje wyeliminowane ryzyko powstawania szpar w warstwie styropianu.
Płyty styropianu gładkiego nie mają żadnych frezowań, więc nie są profilowane. Są one produkowane w formie zwykłych prostopadłościanów o prostych brzegach, które zabezpiecza się w czasie montażu na linii łączenia aplikując piankę poliuretanową.
Montaż styropianu frezowanego jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku montażu gładkich płyt. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod montaż - ściana powinna być gładka, dlatego możemy potrzebować zaprawy murarskiej lub tynkarskiej do jej wyrównania. To dobry wybór wówczas, gdy zależy nam na ociepleniu płytami mniejszej grubości, ponieważ frezowanie eliminuje ucieczkę ciepła w miejscu łączenia płyt styropianowych nawet przy zastosowaniu styropianu o grubości 6 cm. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest generowanie większej ilości odpadów w porównaniu z montażem styropianu gładkiego, co oczywiście przekłada się na nieco wyższy koszt prac montażowych.
Montaż styropianu gładkiego jest szybki i nie stwarza większych problemów. Warstwa ocieplenia, wykonana z tego materiału, ma takie same parametry izolacyjne i termiczne, jak warstwa ze styropianu frezowanego, co oznacza że tak samo dobrze chroni ściany przed ucieczką ciepła. W przypadku takiego rozwiązania, należy jednak pamiętać o starannym zabezpieczeniu wszelkich szpar i miejsc łączeń za pomocą pianki poliuretanowej, a także równym ułożeniu poszczególnych płyt na tak zwaną mijankę.