Strona główna > Porady > Sposoby na walkę z uciekającym ciepłem przez ściany zewnętrzne

Sposoby na walkę z uciekającym ciepłem przez ściany zewnętrzne

29 maja 2020

materiały ocieplające

Wzrost zużycia energii grzewczej w budynku może świadczyć o jego niewłaściwej termoizolacji. Prawidłowo wykonane ocieplenie obiektu gwarantuje komfort cieplny w okresie zimowym oraz znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Ciepło z budynku ucieka przede wszystkim przez nieszczelne okna, drzwi oraz dach. Strata ciepła może sięgać nawet 25% całej energii grzewczej. Wymiana okien jednak może być niewystarczająca, warto również zadbać o dobrą izolację dachu i odpowiednią termoizolacyjność ścian. Najczęściej wykorzystywaną metodą do tego jest ocieplenie wełną mineralną.

Sprawdź szczelność okien i drzwi

Szyby, ramy i uszczelki mają ogromny wpływ na termoizolacyjność okien. Ich szczelność można łatwo sprawdzić, przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okien. Na rynku dostępne są okna energooszczędne, wykonane z wielokomorowej ramy okiennej oraz szyby zespolonej (dwu- lub trzy-szybowej), które gwarantują utrzymanie niskiego współczynnika przenikania ciepła. 

W przypadku drzwi wejściowych najwięcej ciepła ucieka przez szczelinę między progiem a ich dolną krawędzią. Zanim zdecydujesz się na zakup nowych drzwi, możesz wymienić stare uszczelki na uszczelki automatycznie opadające. Dzięki możliwości regulacji uszczelek, można łatwo ograniczyć przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz. Warto również stosować progi drzwiowe wykazujące większą izolacyjność termiczną, a także systemowe profile podwalinowe, pozwalające wyeliminować mostki termiczne. Dobrym rozwiązaniem jest również system samozamykania drzwi, który sprawdzi się dobrze zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.

Sprawdź termoizolacyjność ścian zewnętrznych

Straty ciepła przez ściany zewnętrzne mogą sięgać nawet  30%. Problem ten dotyczy głównie starszych budynków, które często nie posiadają warstwy termoizolacyjnej. Zaleca się wówczas przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej. Należy pamiętać, że ich zakres określa specjalista w dziedzinie ocieplania budynków, który przygotowuje projekt termomodernizacyjny dostosowany do konkretnego budynku, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu technicznego oraz innych ważnych parametrów.

Sprawdź wentylację budynku

W celu ograniczenia ucieczki ciepła przez grawitację wentylacyjną, należy stosować wentylację mechaniczną w układzie zamkniętym. W żadnym razie nie powinno się zasłaniać otworów wentylacyjnych, ponieważ kumulująca się w pomieszczeniach para wodna podwyższa wilgotność, co w efekcie powoduje powstawanie pleśni i grzybów na powierzchni ścian.