Strona główna > Porady > Termomodernizacja budynku - zakres prac

Termomodernizacja budynku - zakres prac

11 pazdziernika 2021

Termomodernizacja to szereg prac, których głównym celem jest ochrona budynku przed utratą ciepła i zminimalizowanie energii koniecznej do jego ogrzania. Wszystkie te działania w efekcie przyczyniają się do zmniejszenia kosztów, związanych z eksploatacją tego budynku. Większa efektywność budynku z kolei przyczynia się do poprawy mikroklimatu pomieszczeń i komfortu życia domowników. Jakie zatem prace obejmuje termomodernizacja i kiedy jest ona niezbędna?

Termomodernizacja w ujęciu prawnym

Ze względu na niską jakość powietrza w Polsce, której podstawową przyczyną jest wysoka emisja z nieocieplonych budynków, państwo zaczęło koncentrować swoje działania na termomodernizacji tych budynków. Powołując się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, ponad 12% Polaków żyje w tzw ubóstwie energetycznym, co w praktyce oznacza brak możliwości sfinansowania termomodernizacji swojego domu. Rozwiązaniem problemu ma być nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada wsparcie finansowe dla takich osób. Mogą one otrzymać konkretną pomoc materialną z przeznaczeniem na takie cele, jak wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na nowoczesne urządzenia, spełniające normy emisji zanieczyszczeń, lub podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej. 

Decydując się na termomodernizację budynku, możemy również liczyć na ulgę termomodernizacyjną. Przy rozliczeniu zeznania podatkowego mamy możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wymianę nieefektywnych źródeł energii, montaż fotowoltaiki, a także na ocieplenie budynku mieszkalnego

Docieplenie ścian zewnętrznych

Przez nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone ściany zewnętrzne budynku może uciekać nawet do 30% ciepła. Dochodzi wówczas do wychłodzenia budynku, co jest rekompensowane przez częstsze i bardziej intensywne dogrzewanie. Zwiększenie zużycia energii grzewczej jest proporcjonalne do wzrostu opłat eksploatacyjnych, które bardzo obciążają nasz fundusz domowy. W tym kontekście, potrzeba docieplenia ścian zewnętrznych jest niekwestionowana i staje się podstawowym zadaniem właściciela budynku. Właściwie wykonane ocieplenie ścian z użyciem jakościowych materiałów izolacyjnych pozwala uniknąć dużych strat ciepła i zmniejszyć do minimum koszty ogrzewania. 

Do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Materiały te odznaczają się zbliżonymi właściwościami termoizolacyjnymi i mają dobrą odporność na czynniki zewnętrzne, różnice zaś wynikają przede wszystkich z aspektów montażowych. Ostateczny wybór konkretnego rodzaju izolatora należy do osoby, specjalizującej się w docieplaniu budynków i powinien być zgodny z zaleceniami w projekcie termomodernizacyjnym dla konkretnego budynku.

Wymiana okien i drzwi na energooszczędne

Przez wszelkie nieszczelności w oknach i drzwiach ucieka nawet do 25% ciepła, co z pewnością wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie oraz na poziom wilgoci w domu. Najczęściej popełniane błędy przy montażu stolarki okiennej to zły dobór materiałów i niepoprawnie przeprowadzony montaż izolacji. Zdarza się, że rozwiązaniem problemu uciekającego przez nieszczelności ciepła może być po prostu wymiana uszczelki, może się jednak okazać że konieczna będzie wymiana istniejącej stolarki okiennej i drzwi wejściowych na energooszczędne, czyli takie, do produkcji których zastosowano materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, ograniczające straty ciepła do minimum.

Wymiana systemu ogrzewania

To nie bez znaczenia, w jaki sposób ogrzewany jest budynek. Odpowiedni system ogrzewania pozwala oszczędzać energię grzewczą, a także dostosować odpowiednią temperaturę do danego pomieszczenia, dzięki czemu można uzyskać optymalny mikroklimat. Stare systemy grzewcze są najczęściej niewydajne i zużywają więcej energii niż nowoczesne technologie. Alternatywą dla starych kotłów węglowych i olejowych są tak innowacyjne rozwiązania, jak energooszczędne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe, czy pompy ciepła. Są one ekologiczne, łatwe w obsłudze, a co najważniejsze - oszczędne.