Strona główna > Porady > W jaki sposób wybierać styropian?

W jaki sposób wybierać styropian?

13 stycznia 2021

Styropian jest bardzo chętnie i często wybieranym materiałem izolacyjnym. Odznacza się bardzo dobrymi parametrami i trwałością. Wybór odpowiedniego styropianu do danego zastosowania jest bardzo istotny. W zależności od rodzaju powierzchni, do której ma być przeznaczony, kluczowe będą różne parametry i wartości. Na co zwrócić uwagę, wybierając styropian?

Sprawdź oznaczenia producenta

Na opakowaniu styropianu powinien się znaleźć szereg bardzo ważnych informacji na jego temat. Wśród nich niezwykle istotne jest oznakowanie, potwierdzające, że dany produkt przeszedł atesty higieniczne, a zatem jest całkowicie bezpieczny w montażu i użytkowaniu. Równie ważne jest oznaczenie gęstości, która przekłada się bezpośrednio na izolacyjność i wytrzymałość. Innym parametrem, decydującym o jakości styropianu, jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im niższa jest jego wartość, tym lepsze właściwości ma produkt. Warto pamiętać, że zgodnie z najnowszymi zaleceniami, do ocieplania ścian zewnętrznych najbardziej wskazany jest styropian z lambdą nie przekraczającą 0,040 W/(mK). Na opakowaniu powinna też się znaleźć informacja o przeznaczeniu konkretnego produktu.

Współczynnik przewodzenia ciepła 

Współczynnik przewodzenia ciepła to najważniejszy parametr dla wszystkich materiałów termoizolacyjnych. Producenci styropianu oferują różne rodzaje produktu, w zależności od wartości lambda, która może się wahać od 0,031-0,045 W/(mK). Ze względu na tak dużą rozpiętość tej wartości, grubość warstwy izolacyjnej może różnić się nawet o 10 cm, przy czym właściwości izolacyjne pozostają te same.

Najpopularniejszy na rynku do ocieplania ścian zewnętrznych, styropian biały, charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła o wartości 0,038 W/(mK). Znacznie lepiej w tym zestawieniu wypada styropian szary, znany również pod nazwą grafitowy, co czyni go nieco lepszym izolatorem. 

Przeznaczenie styropianu

W zależności od przeznaczenia styropianu, producenci mają w swojej ofercie kilka rodzajów tego produktu. Fundamenty, ściany zewnętrzne, a także podłogi to powierzchnie, które z powodzeniem można ocieplić za pomocą styropianu.

Termoizolacja fundamentów wykazuje duży wpływ na wydajność energetyczną budynku, dlatego jest tak ważna. Zasadniczo, do izolacji fundamentów stosuje się styropian hydrofobowy, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Dzięki temu, w przypadku zawilgocenia materiału, nie traci on swoich właściwości. Stopień nasiąkliwości jest oznaczony na opakowaniu symbolem WL(T) i wyrażany jest w procentach - od 0,7% do 5% - im mniejsza wartość, tym większe właściwości odpychania wody. Równie ważna jest odporność styropianu na ściskanie. Jest to związane z działaniem na styropian siły parcia gruntu. Z tego względu, należy stosować materiały o wysokiej wytrzymałości mechanicznej na ściskanie.

Styropian z przeznaczeniem do docieplenia ścian zewnętrznych powinien odznaczać się znaczną twardością i wytrzymałością na rozciąganie. Jest to ważna cecha, która zapobiega odpadaniu produktu od ściany ze względu na obciążenia, którym jest poddawany. Zaleca się wybierać styropian z oznaczeniem na opakowaniu Fasada. Należy pamiętać też o wypełnieniu wszelkich szczelin za pomocą materiału termoizolacyjnego, najlepiej niskorozprężną pianką PIR.