29 grudnia 2020
Wykonując termomodernizację budynku, stajemy przed koniecznością wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. Wełna mineralna oraz styropian, bo o nich mowa, są najbardziej rozpoznawalnymi i najchętniej wybieranymi produktami do ocieplenia domu. Odznaczają się świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, różnią się jednak właściwościami.
Wełna mineralna odznacza się wysokimi właściwościami ognioodpornymi, co jest nie bez znaczenia w czasie ocieplania domów, zwłaszcza drewnianych. Jako materiał niepalny zalecany jest do izolacji przeciwpożarowej budynków. W 96% składa się ze związków nieorganicznych, które wykazują dużą odporność na wysokie temperatury. Podczas pożaru nie wydzielają one żadnych toksycznych substancji i nie dymią, dzięki czemu nie stwarzają niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia.
W Polsce stosowane są styropiany zakwalifikowane do euroklasy E, która oznacza materiały palne, ale o właściwościach samogasnących. Z tego względu, styropian znajduje zastosowanie głównie do ocieplania ścian zewnętrznych, betonowych fundamentów, dachów z hydroizolacją, czy wylewką betonową, dzięki czemu nie ma bezpośredniego kontaktu z materiałem łatwopalnym, takim jak drewno. Warstwa styropianu otoczona jest betonem, ceramicznym murem lub tynkiem, co stanowi barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Poprawnie wykonane docieplenie budynku za pomocą styropianu gwarantuje bezpieczeństwo i komfort termiczny jego mieszkańcom.
Wełna mineralna odznacza się doskonałymi parametrami paroprzepuszczalności, nieco lepszymi od styropianu. Oczywiście, dla właściwego odprowadzenia pary z budynku ważne są też inne kwestie, takie jak użyte materiały budowlane oraz powłoka ściany, a także farby, kleje i grunty. Zastosowanie wyłącznie izolacji termicznej o właściwościach paroprzepuszczalności, nie rozwiąże sprawy, wszystkie zastosowane materiały budulcowe muszą wspomagać tę funkcjonalność. Przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, a także zastosowaniu innowacyjnych materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności, wybór styropianu jest równie dobry, co wybór wełny mineralnej.
Dźwiękochłonność to niezwykle ważna właściwość materiałów izolacyjnych. Zapewnia ona dobre wytłumienie pomieszczeń przed dźwiękami docierającymi do budynku z zewnątrz. Wełna skalna ma bardzo dobre właściwości wyciszające, podobnymi parametrami odznacza się styropian akustyczny, który doskonale tłumi dźwięki i zapewnia komfort życia oraz prywatność.
Montaż styropianu jest stosunkowo łatwy i mało wymagający, pod warunkiem że odbywa się w odpowiednich warunkach, a ocieplana powierzchnia jest właściwie zabezpieczona za pomocą siatki elewacyjnej, chroniącej przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Ze względu na sporo większy ciężar wełny mineralnej, jej montaż może być nieco utrudniony. Osoby, wykonujące prace termoizolacyjne z użyciem wełny, muszą używać specjalnego kombinezonu ochronnego, który zabezpiecza przed pyleniem się materiału i ewentualnego uszkodzenia ciała. Wełna mineralna jest bardzo wrażliwa na wszelkie zawilgocenia, dlatego podczas jej układania należy zminimalizować ryzyko jej zamoczenia.
Koszt zakupu wełny mineralnej jest wyższy w porównaniu ze styropianem. Docieplanie za pomocą wełny wiąże się z większym zużyciem niezbędnych do montażu materiałów, takich jak tynków i klejów, co generuje dodatkowe koszta. Więcej zapłacimy też za jej ułożenie, ponieważ montaż bardziej czasochłonny i wymagający.