Strona główna > Porady > Wybór kleju do montażu styropianu

Wybór kleju do montażu styropianu

10 lutego 2021

Styropian jest bardzo chętnie wybieranym materiałem izolacyjnym, dzięki swym unikalnym właściwościom. Jest on montowany do ocieplanej powierzchni za pomocą specjalnego kleju. Wybór odpowiedniego kleju do montażu jest  kluczowym momentem, ponieważ wpływa na ostateczny efekt prac termoizolacyjnych.

Zaprawy klejące do montażu styropianu

Zaprawa klejąca to sucha mieszanka, którą rozrabia się z wodą, mieszając wolnoobrotowym mieszadłem do uzyskania jednorodnej masy. Otrzymana masa jest używana do pokrycia płyt styropianowych w celu ich montażu do ocieplanej powierzchni. Charakteryzuje ją mrozoodporność oraz paroprzepuszczalność, dzięki czemu elewacja nie pęka pod wpływem niskich temperatur i “oddycha”. Wzbogacenie składu proszkiem redyspergowalnym, pozwala uzyskać produkt o bardzo dobrych właściwościach hydrofobowych. Jest to najczęściej wybierany materiał do mocowania styropianu. 

Klej poliuretanowy do styropianu

Do mocowania styropianu używa się również kleju poliuretanowego, będącego odmianą niskorozprężnej piany poliuretanowej. Ze względu na specyficzny skład produktu, konieczne jest jego hermetyczne pakowanie w specjalnych puszkach i nakładanie za pomocą aplikatora. W wyniku reakcji kleju poliuretanowego z wilgotnym powietrzem, produkt ten uzyskuje pożądaną trwałość. Ze względu na skład produktu, wyróżnia się kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Kleje jednoskładnikowe po zaaplikowaniu podwajają swoją objętość i są bardzo elastyczne. Kleje dwuskładnikowe składają się z żywicy i utwardzacza, służą do klejenia nie tylko styropianu. Oba rodzaje produktu twardnieją zdecydowanie szybciej niż tradycyjne kleje, co znacznie przyspiesza prace montażowe, tym bardziej że mogą się one odbywać w różnych temperaturach na zewnątrz (nie mniej niż 0 stopni C).

Znaczenie ocieplenia systemowego

Decydując się na termoizolację budynku za pomocą styropianu, warto rozważyć ocieplenie systemowe. Producenci materiałów izolacyjnych bardzo często wprowadzają swe produkty w kompletnych systemach, dedykując do nich materiały chemii budowlanej, a zatem kleje, tynki elewacyjne, zaprawy, grunty, siatki i farby.  Wybierając produkty od jednego producenta, otrzymujemy właściwe certyfikaty i gwarancję trwałości, bezpieczeństwa użytkowania i określonych parametrów cieplnych. Dzięki temu mamy pewność, że prowadzone prace termoizolacyjne przyniosą pożądane efekty. 

Decydując się na zakup materiałów różnych producentów, musimy pamiętać o ich dopasowaniu pod kątem różnych parametrów,co zapewni ich kompatybilność. Wymaga to z pewnością od wykonawcy dużej wiedzy i bogatego doświadczenia w termoizolacji, a niewłaściwy dobór materiałów może sporo kosztować - konieczny nawet może się okazać demontaż wadliwej warstwy izolacyjnej.