10 maja 2022
Zanim rozpoczniemy budowę domu, powinniśmy zadbać o takie szczegóły, jak warunki zabudowy, projekt budynku przystosowany do naszych oczekiwań oraz odpowiedniej jakości i klasy materiały budowlane. Te wszystkie czynniki mają bezpośredni wpływ na trwałość budynku i koszty jego eksploatacji, a także przekładają się na koszt budowy. Jeśli nie dostosujemy materiałów izolacyjnych i budowlanych do projektu i technologii budowy, możemy nie tylko znacznie wydłużyć czas jej trwania, ale przede wszystkim podwyższyć energochłonność budynku.
Na koszt budowy domu składa się wiele czynników. Inwestor powinien wziąć pod uwagę takie aspekty, jak charakter działki pod nieruchomość, projekt budynku i plan zagospodarowania przestrzeni, a także wszelkie zgody i pozwolenia. Przygotowując kosztorys inwestycji, należy zatem uwzględnić nie tylko robociznę, która stanowi 20-33% wartości całej inwestycji, i potrzebne materiały budowlane, ale również wydatki związane z przygotowaniem projektu budowlanego i energetycznego, czy koszt osuszenia gruntu. Nie bez znaczenia jest sam koszt zakupu działki pod dom, którego wysokość zależy przede wszystkim od jej rodzaju (budowlana, leśna lub rolna), oraz jej lokalizacja i położenie względem ważnych punktów (szkoła, przedszkole, przystanek autobusowy itp). W zależności od charakteru działki, konieczne może być poniesienie wydatków związanych z jej uzbrojeniem, czyli przyłączeniem do mediów, obejmującym pociągnięcie linii elektrycznych, rur wodno-kanalizacyjnych i gazu.
Zastanawiając się nad możliwością maksymalnego obniżenia kosztów budowy w obliczu rosnących cen za materiały budowlane, należy zachować zdrowy rozsądek i myśleć perspektywicznie. Oszczędzanie na materiałach nie zawsze będzie z zyskiem dla inwestora. Obecna sytuacja na rynku budowlanym zmusza do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty inwestycyjne bez szkody dla samej inwestycji. Jedną z odpowiedzi na aktualne potrzeby inwestorów są domy energooszczędne, które odznaczają się niską energochłonnością i wysokim komfortem termicznym. Warto również zadbać o odpowiednią grubość ocieplenia, która zatrzyma uciekające z budynku ciepło, co z kolei przyczyni się do obniżenia strat energetycznych. Coraz więcej inwestorów decyduje się również na montaż paneli fotowoltaicznych, generujących energię elektryczną mogącą w całości pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd.
Producenci materiałów budowlanych i izolacyjnych dysponują bardzo szeroką ofertą produktów. Różnią się one między sobą ceną, która nie zawsze idzie w parze z jakością. Wybór tańszego materiału oczywiście obniży koszt inwestycji, ale może także obniżyć jakość i trwałość wykonania. Gorsze jakościowo materiały izolacyjne, choć znacznie tańsze, najczęściej mają słabsze parametry izolacyjne, przez co warstwa ocieplenia gorzej chroni budynek przed stratami ciepła i jest mniej odporna na zmiany temperatury. Podobnie materiały z tzw górnej półki nie zawsze mają lepsze parametry cieplne niż ich nieco tańsze odpowiedniki, dlatego każdy wybór materiałów budowlanych i termoizolacyjnych warto skonsultować z fachowcami. Dobrym rozwiązaniem jest wybór rozwiązań systemowych, czyli produktów z tej samej linii jednego producenta, które są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają - na przykład styropian Kabex - Fasada λ 40 oraz dedykowany do niego zaprawa klejąca Kabex Fasakol F1, a także akrylowa masa dekoracyjna KabexAkryl.