29 maja 2023
Styropian jest doskonałym materiałem do izolacji budynków. Chroni je przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci, jednak jego struktura nie jest całkowicie obojętna na bezpośredni i ciągły kontakt z promieniami słonecznymi czy wodą. Zarówno podczas montażu styropianu, jak i w czasie jego składowania, należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać podstawowe zasady przechowywania. Takie działanie uchroni inwestora przed odspajaniem się warstwy ocieplenia i utratą głównych parametrów zastosowanego materiału termoizolacyjnego.
Ze względu na swój skład i strukturę, styropian powinien być dobrze chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych, a szczególnie przed wilgocią. Nie powinno się zatem przechowywać płyt styropianowych na niezadaszonej powierzchni, ponieważ są wówczas narażone na bezpośrednie działanie deszczu i utratę niektórych właściwości. Na skalę zniszczeń, jakie może dokonać woda w kontakcie ze styropianem, ma wpływ jakość materiału, a także dokładność i poprawność wykonawcza oraz czas ekspozycji wody. Im większa zawartość wilgoci w strukturze materiału, tym gorsze parametry jego izolacyjności termicznej. W czasie składowania płyt styropianowych, należy je umieszczać na paletach, unikając bezpośredniego styku z gruntem. Warto również zabezpieczyć je od góry folią budowlaną, odcinając dostęp wody i promieni słonecznych. Właściwe składowanie materiałów dociepleniowych zapewnia ich długą żywotność bez ryzyka utraty podstawowych właściwości i parametrów.
Na działanie promieni słonecznych znacznie bardziej narażony jest styropian grafitowy, ponieważ ciemna barwa bardziej przyciąga słońce niż w przypadku styropianu białego. Jego powierzchnia znacznie szybciej się nagrzewa, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do nadtopienia. Długa ekspozycja na słońce prowadzi do deformacji płyt styropianowych, a także do ich kruszenia. Odkształcony materiał nie może zostać użyty do termoizolacji, ponieważ nie będzie dostatecznie i równomiernie przylegał do ocieplanej powierzchni, a w przyszłości może się przez to odspajać.
Planując prace montażowe z użyciem styropianu, należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe i porę roku. Optymalne temperatury powietrza i ocieplanej powierzchni w tym przypadku wynoszą od 5 do 25 stopni Celsjusza. W gorące letnie dni temperatura powierzchni nagrzanych ścian może wynieść nawet ponad 50 stopni Celsjusza, co stwarza niezwykle niekorzystne warunki do montażu i uniemożliwia prawidłowe wysychanie klejów systemowych czy tynków mineralnych. W efekcie zbyt szybkiego wiązania spoiw dochodzi do pogorszenia się całego zestawu niezwykle istotnych parametrów materiałów izolacyjnych, takich jak wytrzymałość, przyczepność do podłoża czy nasiąkliwość. Z tego względu, jeśli decydujemy się na prowadzenie prac montażowych w letnie dni, powinniśmy się stosować do kilku podstawowych zasad: