Strona główna > Porady > Zawilgocenie wełny mineralnej na poddaszu - co dalej?

Zawilgocenie wełny mineralnej na poddaszu - co dalej?

21 grudnia 2021

Przypadki zawilgocenia wełny mineralnej na poddaszu mogą pojawić się z różnych powodów, mniej lub bardziej zależnych od wykonawcy. Najczęściej jest to spowodowane powstałymi nieszczelnościami pokrycia dachowego, a także wadliwie położoną folią paroizolacyjną oraz niewłaściwą wentylacją lub, co gorsza, jej brakiem. Mokra wełna traci swe właściwości i może być przyczyną powstawania ognisk pleśni na ścianach, a nawet uszkodzenia więźby dachowej.

Rola izolacji z wełny mineralnej

Wełna mineralna jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do ocieplenia poddasza. Jest świetnym izolatorem o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, dzięki czemu w chłodne dni chroni przed chłodem, a w ciepłe dni - przed wysokimi temperaturami. Jej zastosowanie do ocieplania budynku poprawia mikroklimat w pomieszczeniach i zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną - w budynku panują optymalne temperatury, a hałas z zewnątrz nie przenika do środka, ograniczone jest również rozprzestrzenianie się dźwięków między stropami a ścianami działowymi. 

Wełna składa się wyłącznie z niepalnych składników, takich jak bazalt, dolomit czy wapień, dzięki czemu możliwe jest jej wytapianie w temperaturze przekraczającej 1400 stopni C. W siedmiostopniowej skali klas niepalności, zaliczana jest do najwyższej klasy, A1, co oznacza że jest materiałem całkowicie bezpiecznym w montażu i użytkowaniu.

Co zrobić z mokrą wełną mineralną?

Mokra wełna mineralna traci swoje pierwotne właściwości, pogarszają się też znacznie jej parametry. Przestaje przez to spełniać swoje podstawowe zadanie - izolowanie termiczne. Nawet najmniejsza ilość wilgoci osłabia strukturę jej włókien, przez co izolacyjność termiczna ulega nagłemu spadkowi. Łatwo to zauważyć po wzroście rachunków za energię grzewczą, a także po zawilgoconych ścianach. Zamoknięta wełna wpływa też bardzo szkodliwie na drewnianą konstrukcję więźby, prowadząc do jej zawilgocenia i destrukcji.

Zawilgocona wełna mineralna powinna zostać jak najszybciej wysuszona, w przeciwnym razie, może dojść do jej zapleśnienia. Jeśli do zamoknięcia dojdzie w czasie transportu lub przechowywania, należy ją rozwinąć i dokładnie wysuszyć, zanim przystąpimy do jej układania na ocieplanej powierzchni. W żadnym wypadku, nie powinno się układać mokrego materiału. Bardziej pracochłonne jest z pewnością suszenie wełny już zamontowanej w dachu, ponieważ konieczne jest jej wcześniejszy demontaż. Dopiero po dokładnym wysuszeniu wełny w temperaturze ok. 20 stopni C, możliwe jest jej ponowne układanie. Cały proces suszenia jest dość długi, ale można go znacznie skrócić, stosując specjalne dmuchawy, przyspieszające ruch powietrza. 

Sprawna wentylacja to podstawa

Zacieki, grzyb i pleśń na poddaszu, podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniach czy ogniska pleśni na elementach konstrukcyjnych dachu to pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić. Jednym z powodów zamoknięcia wełny mineralnej na poddaszu może być kiepska wentylacja dachu. Najważniejszym zadaniem wentylacji jest zapobieganie konsekwencjom kondensacji pary wodnej, objawiającej się powstawaniem zacieków i skroplin w połaci dachowej. To właśnie dzięki jej sprawnej pracy, przepływające powietrze na poziomie izolacji jest suche, a wszelkie powstające skropliny szybko z niej odparowują.