Strona główna > Porady > Jaka długość kołków do styropianu?

Jaka długość kołków do styropianu?

11 sierpnia 2023

Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych. Za tak dużą popularność odpowiadają nie tylko duża dostępność produktu na rynku budowlanym czy świetne parametry cieplne, ale również łatwość montażu. Płyty styropianowe mogą być mocowane do ścian za pomocą specjalnych kołków, które zapewniają stabilność całej warstwie ocieplenia. W zależności od rodzaju ścian, inna może być długość kołków.

Rodzaje kołków do styropianu

W celu ułatwienia prac montażowych, producenci często oferują gotowe komplety montażowe, zawierające dopasowane do danego styropianu kołki. Warto jednak wiedzieć, z czego wynikają podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kołków, metalowe i plastikowe, różniące się między sobą rodzajem trzpienia wkładanego do kołka po zamontowaniu do określonej powierzchni. Oba warianty odznaczają się stabilną budową - trzpień plastikowy jest wzmocniony włóknem szklanym, zaś trzpień metalowy bazuje na ocynkowanym stalowym wkładzie. Oprócz składu, różnią się też między sobą całkowitą długością, a także średnicą i długością strefy rozporowej.

Kołki do styropianu dobiera się z uwzględnieniem rodzaju i grubości ściany oraz grubości warstwy ocieplenia. W zależności od sposobu montażu możemy zdecydować się na wariant wbijany lub wkręcany, z których każdy jest przeznaczony do podłoża o różnej twardości. Kołki wbijane są dedykowane do ścian wykonanych z pełnych materiałów, zaś kołki wkręcane zaleca się stosować do montażu styropianu na ścianie z pustaków czy cegły dziurawki. Dodatkowo, kołki do styropianu z trzpieniem metalowym są stosowane w termoizolacji z wełny mineralnej, która ze względu na swój ciężar mogłaby się nie utrzymać na kołkach plastikowych.

Ważne oznaczenia

W zależności od przeznaczenia i rodzaju zastosowań, kołki do styropianu mają nieco inną budowę i parametry. Kwestie te regulują Europejskie Aprobaty Techniczne, na podstawie których wprowadzono następujące oznaczenia:

A - mocowanie na betonie zwykłym,
B - mocowanie na bloczkach ściennych pełnych (np. cegła pełna ceramiczna),
C - mocowanie na pustakach lub cegle dziurawce,
D - mocowanie na betonie lekkim (np. keramzytobeton),
E - mocowanie na betonie komórkowym (gazobetonie).

Długość kołków do styropianu

Długość kołków to podstawowy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przygotowując się do montażu styropianu. Konieczne jest też zweryfikowanie informacji o głębokości kotwienia w murze, podanej przez producenta i uzależnionej od materiału z którego został wykonany. W doborze właściwej długości kołka niezbędna będzie zatem znajomość minimalnej zalecanej głębokości kotwienia, a także grubości warstwy termoizolacyjnej, którą warto odpowiednio powiększyć o grubość warstwy kleju. Im większa zalecana głębokość zakotwienia i grubość warstwy ocieplenia, tym większa długość kołków do styropianu. W ofercie hurtowni budowlanych możemy znaleźć kołki o długości od 80 do ponad 400 mm.

Dla przykładu:

Minimalna głębokość kotwienia w silikacie - 30 mm

Grubość styropianu - 15 cm

Do montażu należy wybieramy kołki o długości 19 cm (grubość styropianu 15 cm + minimalna głębokość kotwienia w silikacie 3 cm + grubość warstwy kleju 1 cm).