Strona główna > Porady > Jaki rodzaj kołków do montażu styropianu wybrać?

Jaki rodzaj kołków do montażu styropianu wybrać?

30 pazdziernika 2023

Głównym zadaniem kołków do styropianu jest zwiększenie przyczepności materiału termoizolacyjnego do ściany budynku. Gwarantują one wymaganą stabilizację płyty styropianu i obniżają obciążenie mechaniczne warstwy izolacyjnej. Mimo, że ich stosowanie nie jest niezbędne w każdym przypadku, to pełnią niezwykle ważną funkcję w konstrukcji ociepleń wykonanych z zastosowaniem różnych metod.

Znaczenie kołków do styropianu dla ocieplenia

Niezależnie od rodzaju podłoża, do którego mocujemy styropian, w toku prac termoizolacyjnych konieczne jest użycie elementów pozwalających na mechaniczne zamocowanie do niego płyt styropianu. Kołki do styropianu bardzo ułatwiają prace montażowe i stabilizują całą konstrukcję ocieplenia, gwarantując zwiększenie przyczepności materiału izolacyjnego do danego podłoża. Efektem tej stabilizacji jest szczelna i zauważalnie bardziej efektywna izolacja cieplna ścian zewnętrznych i komfort termiczny w pomieszczeniach. Kołkowanie styropianu ma największe znaczenie w przypadku ocieplania budynków szczególnie narażonych na niekorzystne zjawiska pogodowe i wychłodzenie, a także wysokich budynków narażonych na silne podmuchy wiatru i niższe temperatury w wyższych partiach ścian zewnętrznych. Nie w każdym przypadku jednak wymagane jest zastosowanie kołków do styropianu, często wystarcza mocowanie płyt na klej do styropianu.

Budowa kołków do styropianu 

Wszystkie kołki styropianowe są zbudowane z trzpienia, tulei osłonowej i talerzyka dociskowego. Wciskany w tuleję trzpień bolca, rozpycha jej ściany, przez co całe mocowanie staje się stabilniejsze, a lepszy docisk zapewnia dodatkowo chropowate zakończenie tulei. Mocowanie zamyka okrągły talerzyk, którego podstawowym zadaniem jest równomierny docisk i zapewnienie lepszej przyczepności. Na jego powierzchni znajduje się oznaczenie literowe, odpowiadające konkretnemu rodzajowi podłoża, do którego jest przeznaczony dany rodzaj kołka:

  • A - beton zwykły,
  • B - bloczki ścienne pełne, 
  • C - pustaki/cegła dziurawka,
  • D - beton lekki,
  • E - beton komórkowy.

Istnieją również kołki o uniwersalnym zastosowaniu, oznaczone symbolem ABCDE, które znakomicie się sprawdzą do każdego z wymienionych powyżej rodzajów podłoża.

Kołki plastikowe czy metalowe?

Ze względu na materiały użyte do produkcji, kołki do styropianu możemy podzielić na dwa rodzaje - plastikowe i metalowe. Kołki metalowe są wykonane z trzpienia stalowego galwanicznie ocynkowanego, zaś kołki plastikowe wyposażono w trzpień poliamidowy i wzmocniono włóknem szklanym. Z uwagi na niższą cenę zakupu, największą popularnością cieszą się kołki wykonane z tworzywa sztucznego, jednak pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne zdecydowaną przewagę nad nimi mają kołki z trzpieniem metalowym. Dodatkową zaletą tych ostatnich jest możliwość nabycia wkrętów o wydłużonej strefie rozporu, które świetnie się sprawdzą do podłoży słabszych i o większej porowatości. Nie oznacza to jednak, że kołki plastikowe nie sprawdzą się do mocowania izolacji, jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o wzmocnieniu plastikowych bolców włóknem szklanym, aby zapobiec ich złamaniu. Inna sprawa to kwestia przewodności cieplnej zastosowanego materiału, rodzaj tworzywa bolca może w niewielkim stopniu wpływać na powstawanie mostków termicznych. O ile plastikowe kołki spełniają przyjęte kryterium maksymalnego przenikania ciepła w punkcie, o tyle kołki z trzpieniem metalowym mieszczą się w normie pod warunkiem, że mają łepek wykonany z tworzywa.